Kobani davasında mütalaa açıklandı! Demirtaş ve Yüksekdağ’a ağırlaştırılmış müebbet istemi!

Kobani davasında savcılık mütalaasını açıkladı.

HDP’lilerin ve avukatların savunmaların tamamlanmadığı gerekçesiyle reaksiyon gösterdiği ve salonu terk ettiği mütalaanın özetinin okunması sekiz saat sürdü.

Gazeteci Altan Sancar’ın haberine nazaran, savcılık mütalaanın sonuç kısmında yargılanan isimlerin ‘Türk Ceza Kanunu (TCK) 302’ ile ’37’nci madde’ ve ‘Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 51 kapsamında müştekibirlikte fail sıfatıyla’ cezalandırılmasını istedi. Savcılık ayrıyeten ceza oranının ortaya çıkan ziyan hesaplanarak belirlenmesini istedi. Böylece savcılık ortalarında Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da olduğu HDP’liler için ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası talep etti.

Mütalaada ayrıyeten tutuksuz yargılanan Ayhan Bilgen, Bircan Yorulmaz, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Gülfer Akkaya, Gülser Yıldırım, İbrahim Binici, Mesut Bağcık, Pervin Oduncu, Nezir Çakan, Sırrı Süreyya Başkan ve Sibel Akdeniz hakkında tutuklamaya yönelik yakalama buyruğu çıkarılmasını ve tutuklu siyasetçilerin tamamımın tutukluluk halinin devam etmesini talep etti.

Mütalaada demans hastası olan ve tahliye edilen Aysel Tuğluk ile Ahmet Türk’ün sıhhat problemleri gerekçesiyle tutuksuz hallerinin devamı talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir