Klavye ve mouse kullanma şekliniz, ne kadar stresli olduğunuzu gösteriyor

Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’ndeki (ETHZ) araştırmacılar, iş yerindeki gerilim seviyelerini tespit etmek için sadece insanların farelerini yazma yahut kullanma biçimlerine dayalı yeni bir model geliştirmek için yeni bilgiler ve makine tahsili kullandıklarını söyledi.

Matematikçi ve çalışma müellifi Mara Nagelin, “Klavyemizi nasıl yazdığımız ve faremizi nasıl hareket ettirdiğimiz, bir ofis ortamında ne kadar gerilimli hissettiğimizi kalp atış hızımızdan daha düzgün iddia ediyor üzere görünüyor” dedi.

Çalışma için ETHZ araştırmacıları, laboratuvarda randevu planlama yahut dataları kaydetme ve tahlil etme üzere gerçeğe yakın ofis vazifelerini yerine getiren 90 iştirakçiyi gözlemledi.

Katılımcıların fare ve klavye davranışlarının yanı sıra kalp atış suratlarını da kaydettiler ve tertipli olarak iştirakçilere ne kadar gerilimli hissettiklerini sordular.

Bazı iştirakçilerin rahatsız edilmeden çalışmasına müsaade verilirken, kümenin yarısı sohbet bildirileriyle tekraren kesintiye uğradı ve ayrıyeten bir iş görüşmesine katılmaları istendi.

Stresli insanların rahat insanlardan farklı yazıp farelerini hareket ettirdiklerini belirlediler.

Nagelin, “Stresli beşerler fare imlecini daha sık ve daha az hassas bir halde hareket ettiriyor ve ekranda daha uzun aralar kat ediyor” dedi.

Buna karşılık, rahat insanların yazarken daha az lakin daha uzun duraklamalar yaptığını buldular.

BİR ‘İZLEME ARACI’ DEĞİL

Stres ile klavye ve fare davranışı ortasındaki irtibat, kelamda nöromotor gürültü teorisi ile açıklanabilir.

Psikolog ve ortak muharrir Jasmine Kerr, “Artan gerilim düzeyleri beynimizin bilgiyi sürece yeteneğini olumsuz tesirler. Bu tıpkı vakitte motor hünerlerimizi de etkiler” dedi.

Araştırmacılar, İsviçre’de her üç çalışandan birinin iş yerinde gerilim yaşadığına işaret ederek, işteki artan gerilimi tespit etmenin sağlam yollarını bulmanın acil olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, “Etkilenenler çoklukla fizikî ve zihinsel kaynaklarının çok geç olana kadar azaldığının farkında değiller” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir