Kiralık konut talebi ilk kez satılık konut talebini geçti

TÜİK bilgilerine nazaran Türkiye genelinde konut satışları mart ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 7,7 azalarak 113 bin 276 olurken, ipotekli konut satışları mayıs ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 6,3 azalış göstererek 27 bin 476 oldu.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi yüzde 24,3 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte Türkiye genelinde birinci el konut satış sayısı, mayıs ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 4,7 artarak 34 bin 413 oldu. Toplam konut satışları içinde birinci el konut satışının hissesi yüzde 30,4 oldu.

Emlakjet datalarına nazaran şubat ayında yaşanan sarsıntı felaketi sonrasında kiralık konutlara talepte artış devam ederken, mayıs ayında konut arayanlarda kiralık konut arayanların oranı yüzde 52 ile birinci kere satılık konut aramalarının önüne geçti. Nisan ayında kiralık-satılık konut talep oranları yüzde 50-50 olmuştu.

Fiyat değişimlerine bakıldığında ise 5 büyük vilayette kiralık ve satılık konut fiyat değişiminde Ankara mayıs ayında öne çıktı.

Ankara’da yıllık satılık konut fiyat artışı yüzde 106 olurken, yıllık kiralık fiyat artışı ise yüzde 188 oldu. Ankara’yı yıllık satılık fiyat artışında yüzde 99 ve yıllık kiralık fiyat artışında yüzde 183 ile Bursa izledi. Antalya yüzde 25’lik yıllık kiralık fiyat artışı ile 5 büyük vilayet ortasında bu kriterde en sonda yer alırken, İstanbul yıllık satılık ve kiralık fiyat artışlarında birinci sefer öteki vilayetlerin gerisinde kaldı. İstanbul yüzde 63’lık yıllık satılık fiyat artışı ile 5 büyük vilayet ortasında en sonda yer aldı.

Aylık fiyat değişimlerine bakıldığında ise Antalya, hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarında bir evvelki aya nazaran değişim göstermezken, yaz mevsiminin gelişi ile birlikte İzmir yüzde 16’lık aylık kiralık fiyat artışı ile mayıs ayında birinci sıraya geldi. İzmir’i yüzde 13’lük aylık kiralık fiyat artışı ile Bursa izledi.

Emlak aranan ilçeler bazında ise Ankara’nın Çankaya, Mamak ve Sincan ilçelerine yönelik ilgi nisan ayından sonra mayıs ayında da devam etti. Ankara’nın üç ilçesi, Türkiye’de en çok konut aranan ilçeler olurken, onları, İzmir’in Buca ve Bursa’nın Osmangazi ilçeleri takip etti.

Emlakjet’in mayıs ayında gerçekleştirdiği “Kiralık Konut Talepleri” anketi ise dikkati çeken sonuçlar ortaya koydu.

Ankete katılan konut sahipleri, yüzde 87,4 üzere epey yüksek bir oranda konutunu kiraya vermeyi düşünmediğini belirtti. Konut sahiplerinin konutunu kiraya verme kararını etkileyen faktörler ortasında ise yüzde 44,9 ile “Finansal Getiri-Yüksek Kira Geliri” yanıtı öne çıktı.

Evini kiraya verme kararını etkileyen ikinci faktör ise yüzde 12 ile “evin bakım ve tamirat masraflarının azalması” oldu. Konut sahiplerinin meskenini kiraya verme sürecinde yaşadığı en büyük kaygı ise yüzde 41,7 ile “kiracılarının ödemelerini vaktinde yapmama ihtimali” oldu. Meskene ziyan verme ve türel süreçler ve uyuşmazlık ise meskenini kiraya vermeyi düşünenlerin yaşadığı öbür telaşlar olarak sıralandı.

KİRALIK KONUT ARAMALARI SATILIK KONUT ARAMALARINI GEÇTİ

Araştırmanın kiralık konut arayanlara yönelik olarak elde edilen bilgilerinde ise kiralık konut ararken kıymet verilen faktörler dikkat çekti. Kiralık konut arayanların en çok ehemmiyet verdiği faktör yüzde 72,2 ile “fiyat” oldu. Kiralık konut arayanların en büyük zorluk olarak “istenilen kriterlere uygun konut bulmak” olduğu (yüzde 42) tespit edilirken, ikinci sırada yüzde 37,5 ile “kiralık konut fiyatları” yer aldı

Kiralık konut arayanların, kiralık konut arama sebepleri ortasında ise “mevcut konutumda kirada çok fazla artış olduğu için” yanıtı yüzde 28,4 oranıyla öne çıktı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, kiralık konut aramalarında bir müddettir yükseliş trendinin sürdüğünü gözlemlediklerini belirterek, “Ancak emlak aramalarında uzun müddettir görmediğimiz biçimde kiralık konut aramaları mayıs ayı itibariyle birinci kere satılık konut aramalarını geçmiş durumda. Konut stokundaki azalma ve fiyatlarda yaşanan artış nedeniyle de bu trendin bir mühlet daha devam edeceğini öngörüyoruz. Trendin kiralık konut arayışına dönmesi ile birlikte kiralık konut fiyatlarındaki artış da dikkat çekiyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde yine uzatılan kira artış oranının yüzde 25 ile sonlandırması gayrimenkul piyasasını çok yakından ilgilendiriyor. Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz Kiralık Konut Talepleri anketinde elde ettiğimiz sonuçlar da bu manada başka datalarla uyuyor.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir