Kemal Özkiraz: Bundan sonra Türkiye geneli seçim anketi yapmayı düşünmüyoruz

Avrasya Araştırma Şirketi’nin kurucusu Kemal Özkiraz, “Türkiye’de ne kadar efor harcanırsa harcansın sağlıklı anket yapma imkanı olmadığını görüyoruz. Türkiye geneli seçim anketi yapmayı ve paylaşmayı düşünmüyoruz” dedi.

Özkiraz, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hem bizim anketlerimizde hem de başka anketlerde kusur hissesini aşacak boyutta hiçbir önemli bilimsel kusur bulamıyorum. Elimizde hile yapıldığına dair bir ispat da yok. O halde bizim asla ölçemediğimiz ve asla ölçemeyeceğimiz şeyler olmalı” sözlerini kullandı.

Özkiraz, Twitter paylaşımında şunları kaydetti:

“Elektronik cihazlarıma polis tarafından el konulduğu için sim kart ve doğrulama kodumu yeni alabildim. Seçimden evvel gözaltına alındım, 4 gün süren gözaltı süremde de twiter hesabımı kullanamadım. Twitter hesabımdan birtakım twitler atılmış bunları da ben atmadım. Seçimleri ve yaşananları takip edemedim hatta oy dahi kullanamadım. Seçim sonuçlarıyla anketlerimiz ortasında önemli farklar var. Hür kaldıktan bu yana tüm ham datalarımızı inceledim. Bizim üzere hatapayı dışımda kestirimde bulunan birçok firmayla ham datalarımızı karşılıklı çek ettik. Açıkça söylemem lazım ki hem bizim anketlerimizde hem de öbür anketlerde hatapayını aşacak boyutta hiçbir önemli bilimsel kusur bulamıyorum. Elimizde hile yapıldığına dair bir ispat da yok. O halde bizim asla ölçemediğimiz ve asla ölçemeyeceğimiz şeyler olmalı. Bunun çok büyük kısmının sonradan vatandaşlık almış bireyler ve yurtdışı oylar olduğunu düşünüyoruz (YSK bu bilgileri şeffaf biçimde paylaşmadığı için bu bahis da esasen kesin değil) Sandık güvenliği konusunda da muhalefetin tüm temsilcileri eksikler olduğunu kabul ettiğine nazaran maalesef ki bunları sonraki seçimlerde de ölçemeyeceğimiz açıktır. Hülasa Türkiye’de ne kadar efor harcanırsa harcansın sağlıklı anket yapma imkanı olmadığını görüyoruz. Bu sebeple de bundan sonra (en azından bahsettiğim bilinmezlikler ortadan kalkana kadar) Türkiye geneli seçim anketi yapmayı ve paylaşmayı düşünmüyoruz.”

Özkiraz, 13 Mayıs’ta Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce’nin hakkında toplumsal medyada yayılan tezlere ait şikayetinin akabinde gözaltına alınmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir