Kadın girişimci devlet desteğiyle tekstil atölyesini kurdu

15 yıl İstanbul’daki konutunda dokuma işi yaptıktan sonra Muş’a gelerek devlet dayanağı ile kendi işinin işvereni olan Merve Şimşek, yurt dışına ihracat yapıyor. 30 işçinin çalıştığı atölyede günde bin 500 kıyafet dikimi yapılıyor.

“Devlet takviyesiyle konut hanımlığından iş kadınlığına atıldım”

Bu işe atılmadan evvel konut kadınlığı yaptığını ve KOSGEB takviyesiyle kendi dokuma atölyesini açtığını kaydeden Merve Şimşek, “2 çocuk annesiyim ve 30 yaşındayım. Şu andaki kapasitemiz 30 kişi. Vakitle bu sayıyı yükseltebiliriz. Burada 150-200 kişi de istihdam edebiliriz. Günde 1000 ile bin 500 ortası kıyafet dikiyoruz. Bu sayı yılda 400 bin civarında bir sayıya ulaşıyor. Yurt dışına ihracat yapıyoruz. Devlet takviyesi olmasaydı bu işi yapamayacaktım. Devletin dayanağıyla bu işi yapabildim. İŞKUR’dan da takviye alacağım. Devlet dayanağıyla konut hanımlığında iş kadınlığına atıldım. Bayanlara bu işi yapmalarını tavsiye ediyorum. Bayanların ayakları üzerinde durmalarını istiyorum. İstanbul’da yaşıyordum ve buraya 4 ay evvel taşındım. Orada dokumacılık işini konutta yapıyordum. 15 yıl İstanbul’da kaldıktan sonra devletin takviyesini duyarak buraya geldim” dedi.

“Buradan aldığımız maaşla ailemizin geçimin sağlıyoruz”

3 aydır dokumacılık atölyesinde iş başı yaptığını anlatan personellerden Mehmet İtimat de, “Şu anda mont üretiyoruz. Dokumacılık işi bizler için çok güzel oldu. Ekmeğimizi buradan kazanıyoruz ve meslek sahibi oluyoruz. Buradan aldığımız maaşla ailemizin geçimin sağlıyoruz” sözlerini kullandı.

“Çalışarak aileme katkıda bulunuyorum”

Çalışarak aile iktisadına katkıda bulunduğunu anlatan Zehranur Güler ise “3 ay evvel burada işe başladım. Burada çalışarak aileme katkıda bulunuyorum. Makine kullanıyorum ve bir yandan da meslek öğreniyorum. Konutta oturan kızlar dokumacılık işinde çalışabilirler. Dokuma olmasaydı iş bulamayacaktım” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir