Japon Bilim İnsanları Deprem Bölgesinde: “Bu Kadar Yıkıcı Olmasının Sebebi Yapısal Sorunlar”

Japonya’nın Kansai Bölgesi’nin Kobe kentini 1995’te vuran 7.2 büyüklüğündeki zelzelesi yaşayan bilim insanları Türkiye’ye geldi. Kahramanmaraş ve Hatay’da yıkılan binalarda incelemeler yapan heyet, “Bu kadar yıkıcı olmasının sebebi yapısal sorunlar” dedi.

Japon heyet, Kahramanmaraş merkezli 2 büyük sarsıntının vurduğu kentlerde inceleme yapacak. Kobe sarsıntısını yaşayan bilim insanları ve uzmanlardan oluşan Japon heyeti, sarsıntıların tesirini gözlemleyecek.

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine nazaran, Kobe Belediyesi Yapı Kontrol ve İmar İşleri Daire Başkanı Mr. Yukio Tanaka, Kobe Belediyesi Kriz İdare Merkezi Müdürü Mr. Masayoshi Nose, Mukogawa Women’s Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Tosu Shigeki, Prof. Yanagisawa Kazuhiko ve Prof. Tagawa Hiroyuki’den oluşan heyete, Türkiye’den Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Dündar eşlik ediyor.

Japon heyetin birinci durağı Kahramanmaraş oldu. Heyet daha sonra Hatay’a geçerek, ağır hasar görmüş binaları inceledi.

Deprem Afeti Risk Azaltma Çalıştayı ve Araştırma Programı’na katılan Mukogawa Women’s Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yanagisawa Kazuhiko, “Deprem bölgesinde tabiatın yıkıcı tesirini ve tabiatın büyüklüğünü yakından hissedebildim. Bu kadar yıkıcı olmasının sebebi yapısal meseleler. Japonlar olarak tabiatın nimetlerini uygun biliyoruz. Japonlar tabiatla yaşamayı tercih etmiştir. Sarsıntısı engellemek mümkün değil fakat hazırlıklı olmalıyız ve nasıl hazırlıklar yapacağımız çok önemli” dedi.

Kobe Belediyesi Yapı Kontrol ve İmar İşleri Daire Başkanı Mr. Yukio Tanaka ise şunları dedi:

“Kobe sarsıntısından sonra toparlanmak 20 seneyi aldı. Hasar, birkaç kentte ve büyük alanda olduğu için ne kadar müddette toparlanacağınızı iddia bile edemiyorum. Lakin toparlanmak için merkez hükümet ve yerel yönetimin iş birliği yapması muhakkak gerekiyor.”

Japon heyet, Mukogawa Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı 1000 turna kuşlu origamileri, zelzele bölgesinde dağıtılması için Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü’ne teslim etti.

Japonya’da bir inanca nazaran kâğıttan 1000 turna kuşu yapmak beşere talih getiriyor.

Sadako Sasaki, 6 Ağustos 1945 sabahı saat 08.15’te Hiroşima’ya atom bombası atıldığında 2 yaşındaydı. Bomba atıldığında ölmedi ancak lösemi oldu. Talih getirsin diye turna kuşu yapmaya başladı. Sadako’nun ömrü 1000 turnayı katlamaya yetmedi. Arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı yaparak, Sadako ile gömdü. Turna kuşları o günden bu yana, barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir