İtalya’da 30 yıl sonra yakalanan mafya babası Messina Denaro’nun sığınağı bulundu

Övgü Pınar
Roma

İtalya’da 30 yıllık firarın akabinde geçen Pazartesi yakalanan mafya babası Matteo Messina Denaro’nun yaşadığı mesken ve sığınağı bulundu. Bir gardırobun gerisindeki bilinmeyen geçitle girilen odada değerli taşların yanı sıra boşaltıldığı anlaşılan kutular ele geçirildi.  

Sicilya mafyası Cosa Nostra’nın 1990’lardaki katliamlar periyodunun son firari işvereni olan Matteo Messina Denaro’nun hafta başında tutuklanmasına kadar örgütün Trapani bölgesi yöneticiliğini yaptığı belirtiliyor.

60 yaşındaki Messina Denaro’nun Cosa Nostra’nın saklı dokümanlarını elinde bulundurduğundan şüpheleniliyor.  

Pazartesi günü Palermo’da tedavi gördüğü özel klinikte yakalanan mafya önderinin 30 yıllık kaçışı mühletince nasıl saklandığı ve işbirlikçileri belirlenmeye çalışılıyor.

Güvenlik güçleri birinci basamakta, Messina Denaro’nun kaçışının en azından son devrini geçirdiği bir konutu tespit etti.   

Messina Denaro’nun kaçışının en azından son 6 ayında, doğduğu kasaba Castelvetrano yakınlarındaki Campobello di Mazara kasabasında bir apartman dairesinde yaşadığı ortaya çıktı.

Bu meskende yapılan aramalarda evrak ve silaha rastlanmazken lüks marka kıyafetler bulundu.   

Organize kabahatle uğraş grupları bölgede aramaları sürdürürken dün de Messina Denaro’nun sığınağı olduğu sanılan kapalı bir oda buldu.

Mafya babasının Campobello di Mazara’daki dairesine yakın öbür bir konutta, bir gardırobun gerisinde zımnî bir geçit ve buradan girilen bir oda keşfedildi.   

Basındaki haberlere nazaran kapalı odada “önemli boyutlarda kıymetli taşlar” bulundu.

Ancak bu saklı odadaki çok sayıda kutunun boş olması, bilinmeyen dokümanların Messina Denaro yakalandıktan sonra işbirlikçileri tarafından diğer yere götürülmüş olabileceği formunda yorumlandı.  

Yürütülen operasyonlardan basına sızan bilgilere nazaran güvenlik güçlerinin tespit ettiği iki mesken de mafyayla temaslı isimlere ilişkin.

Messina Denaro’nun yaşadığı apartman dairesi, kimliğini de kullandığı Andrea Bonafede ismine, geçen yaz satın alınmıştı.

Eski bir mafya işverenin yeğeni olan Bonafede, konutu Messina Denaro’nun parasıyla satın aldığını itiraf etti.  

Sığınak olarak kullanıldığı sanılan kapalı oda da Messina Denaro’ya yakın olduğu belirtilen ve mafya suçlamalarıyla yargılandıktan sonra beraat eden Errico Risalvato’ya ilişkin görünüyor.

Risalvato’nun kardeşi, eski belediye vazifelisi Giovanni de, Messina Denaro’ya yardım ve yataklıktan hatalı bulunup 14 yıl mahpusa mahkum edilmişti.  

Güvenlik güçleri, Messina Denaro’nun 30 yıllık kaçışını mümkün kılan ağı da tespit etmeye çalışıyor.

Pazartesi günkü operasyonda mafya başkanıyla birlikte gözaltına alınan sürücüsü Giovanni Luppino’nun bugün sorguya çekilmesi bekleniyor.   

 

Messina Denaro’nun kanser tedavisiyle ilgilenen onkolog Filippo Zerilli ve yaşadığı kasaba Campobello di Mazara’daki hekimi Alfonso Tumbarello hakkında da soruşturma açıldı.   

Tumbarello’nun 2006 ve 2011’deki lokal seçimlerde Hıristiyan ve Merkez Demokratlar Birliği (UDC) partisinden aday olduğu, ayrıyeten ‘Grande Oriente d’Italia’ mason locasına dahil olduğu belirlendi.

Locadan yapılan açıklamada, hakkındaki tezler nedeniyle Tumbarello’nun “masonik faaliyetlerden uzaklaştırıldığı” duyuruldu.  

Öte yandan, kemoterapi gören ve Pazartesi günü tedavi için gittiği klinikte yakalanan Matteo Messina Denaro’nun kanser tedavisine cezaevinde devam edeceği açıklandı.

Mafya lideri, Sicilya’da tutuklanmasının ardından İtalya anakarasındaki L’Aquila kentindeki yüksek güvenlikli cezaevine götürüldü.

Hakkında birden fazla müebbet kararı olan Messina Denaro, üst seviye mafya suçlularına uygulanan, dış dünyayla irtibatını kısıtlayan “41-bis” isimli katı rejime tabi tutulacak.   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir