İsveç: Türkiye ile yaptığımız üçlü muhtıraya bağlıyız

Jonson, Avrupa Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Alt Komitesinde İsveç’in AB devir başkanlığındaki öncelikleri hakkında sunum yaptı.

Toplantı çıkışında yalnızca İsveçli gazetecilerin sorularını yanıtlayan Jonson, ülkesinin NATO üyelik başvurusu hakkındaki bir soru üzerine “Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasındaki üçlü mutabakata uymaya devam ediyoruz. Bunu uygulamaya konsantre olduk. NATO ile askeri mutabakatlarımız devam ediyor. Buna yönelik kısa müddet evvel Türkiye’nin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir görüşmem vardı fakat iptal edildi. Tekrar eskisi üzere görüşmelere dönülmesini umut ediyoruz” dedi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasındaki Üçlü Muhtıra’ya bağlı olduklarını, bu mevzuda ilerleme sağladıklarını savunan Jonson, “NATO’ya üye olmak istiyoruz ve olacağımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Jonson, komitedeki sunumu sırasında bir AP milletvekilinin NATO üyeliğine İsveç’teki kamuoyu takviyesiyle ilgili sorusuna karşılık da halkın yüzde 60’ının, eylüldeki meclis dizilimine nazaran milletvekillerinin de yüzde 88’inin üyeliği desteklediğini söyledi.

Bakan Jonson, üyeliklerinin ittifakı güçlendireceğine inandıklarını, yalnızca NATO için değil, Avrupa ve Avrupa Birliği için de istikrar ögesi olacağını belirtti.

Jonson, ülkesinin Ukrayna’ya askeri dayanağı ve Almanya üzere Leopard tanklarını gönderip göndermeyeceği hakkında da “İsveç’in bu tankları Ukrayna’ya gönderme planı yok. Şu anda İsveç’ten tank bağışı için hazırlık yok lakin bu, daha sonraki bir kademede ihtimal dışı değil.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir