İstanbullunun çilesi: Taksi… Yerliye TL yabancıya dolar

Yerli ve yabancı yüzbinlerce kişinin uğrak noktası olan meydanda, bir taksici ile 4 kişilik aile ortasında yaşanan pazarlık, kameralara yansıdı.

Turist aile, Taksim Meydanı’nda beklerken, Sıra Selviler Caddesi istikametine giden bir taksiyi durdurdu. Kapalı Çarşı’ya gitmek isteyen iki çocuklu aile, taksiye binmeden evvel taksimetrenin açılmasını istedi. Taksici, turist müşterinin talebini yerine getirmedi.

Birkaç dakika süren diyaloğun akabinde taksimetre açmamakta ısrar eden sürücü, müşterileri almadan uzaklaşmaya başladı.

TRAFİKEN MEN VE PARA CEZASI

Taksicinin imajları saniye saniye kaydedilirken, olayı sivil trafik zabıtaları da fark etti.

Taksi durduruldu ve turist aile ile konuşuldu. Turistlerin Kapalı Çarşı’ya gitmek istediği, taksicinin ise turist yolcuları taksimetre açmadan götürmek istediği anlaşıldı.

Olay yerine gelen trafik polisleri, taksimetre açmayan taksiciye süreç yaptı. Araç 10 gün trafikten men edilirken taksiciye 4 bin 62 TL para cezası kesildi. Taksi ise çekiciye yüklenerek otoparka götürüldü.

KISA UZAKLIK OLDUĞU İÇİN ALMADI

Taksicilerden en çok şikayet edilen mevzuların başında kısa uzaklık olduğu için yolcu almamaları geliyor. Taksim Meydanı’nda bu bahiste yaşanan meseleler da görüntülendi.

Bekleyen bir bayan müşteriyi, boş olmasına karşın hiçbir taksi almadı. Bayan yolcunun durdurduğu çok sayıda taksici, adresin uzak olmadığını öğrendiklerinde uzaklaştı.

Kadın müşteri dakikalarca bekledikten sonra bir yakınından yardım istedi. Taksicilerin uzak ara kaidesi yüzünden mağdur olan bayanı, bir yakını aracıyla aldı.

ŞİŞLİ’DE DE GÖRÜNTÜ AYNI

Benzer imajlar Şişli’deki bir alışveriş merkezi önünde de ortaya çıktı. Alışverişini tamamlayan çoğunluğu yabancı turistin taksicilerle yaptıkları pazarlık, mutabakat sağlayamamaları ve bir öteki taksi bulmak için bekleyişleri görüntülendi.

Yabancı turistler üzere birebir noktada mağdur edilenler ortasında bir anne de vardı. Kucağında bebeğiyle yaklaşık 10 dakika bekleyen bayan, boş taksiler tarafından alınmadı.

KISA ARA YOLCULARI 40 DAKİKA BEKLİYOR

40 dakika boyunca taksi beklediğini söyleyen İremsu Çil, “Birkaç tane durdu ancak yakın aralık olduğu için götürmek istemediler.” dedi.

Taksicilerin son vakitlerde hiçbir şeye gereksinimleri yokmuş üzere davrandıklarını ve yolcuyla yalnızca para diyaloğuna girdiklerini belirten Mustafa Dinç ise bu tavrın dışarıdan gelen turistlerde makus bir intiba bıraktığını söyledi.

Dinç, “Taksi mi az, yoksa bunlar mı çok kazanmak istiyor? Bilemiyorum. Lakin bu duruma genel bir tahlil bulunması lazım.” diye konuştu.

Dinç, kendisinin de yakın vakitte eşyası olmasına karşın taksiye alınmadığını ve toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığını anlattı.

YERLİYE 100 LİRA YABANCIYA 100 DOLAR

İsmini söylemek istemeyen bir bayan müşteri, Beşiktaş’ta 20 dakikadır taksi beklediğini, taksicilerin bir kısmının, “Uygulamadan çağrıldık.” diyerek kendilerini almadıklarını, başkalarının de Nişantaşı’na çıkmak istemediklerini söylediklerini aktardı.

Aksaray’da 30 dakika boyunca taksi beklediğini belirten Serkan Hasanoğlu da kısa araya gitmek istemeyen taksicilerin değişim saati ya da farklı güzergah üzere münasebetler öne sürdüklerini anlattı.

Taksi bekleyen Efe Tonyalı da taksicilerin turist tercih ettiklerini vurgulayarak, “Mesela ben Güngören’e 100 TL’ye gidiyorum fakat yabancı olduğu vakit o 100 TL’yi, 100 dolara çıkartabiliyorlar.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir