İstanbul’da kasapların kıyma mesaisi başladı

Bayramda kestirdikleri kurbanlıkları ya da dağıtılan kurban etlerini uzman ellerde pirzola, bonfile ya da kıyma olarak hazırlatmak isteyen vatandaşlar kasapların yolunu tuttu.

Kasaplar, Kurban Bayramı için dolaplarındaki etleri boşaltarak müşterilerin taleplerine yanıt vermeye başladı.

Evlerinde makinesi olmayan ve kurbanlık etlerini kıyma olarak kıymetlendirmek isteyenler kasap önlerinde kuyruğa girdi.

Bazı vatandaşlar birkaç kilo et getirirken, kimilerinin onlarca kilo eti makinede çektirdiği görüldü.

“NASIL İSTERLERSE GETİRSİNLER”

Bahçelievler’deki mahalle kasabı Mehmet Taş, “Bayram olduğu için millete yardım ediyoruz. Yüklerini hafifletiyoruz. Kıyma çekiyoruz. Bu sene bereketli oldu maşallah, çok yoğunuz. Hala de yoğunluk devam ediyor. Çekim fiyatımız kilosu 7 lira. Nasıl getirirlerse getirsinler burada hallediyoruz. Parçalıyoruz, hudutlarını ayıklıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Sırada bekleyen vatandaşlardan İlhan Benli ise “Biraz kıyma çektirmek için kasaba geldim. Biz kesmedik ancak Allah kabul etsin çocuklar getirdi. Kıyma ile yemek yapacağız.” dedi.

Kasaba iki büyük torbadaki etlerini çektirmeye gelen Recep Oktar Vayinli de kurbanlık kesildikten sonra etleri bir gece buzlukta beklettiklerini söyledi.

Kurban etini, sucuk, kuşbaşı ve kıyma için ayırdıklarını belirten Vayinli, “Dededen kalma mesleğimiz olduğu için sucuk yapıyoruz. Her sene geliyoruz. İki meskenin etini getirdim. O yüzden biraz fazla. Daha düzgün çeksin diye bir gün buzlukta beklettik. O vakit daha hoş oluyor. Mantılık et de ayarladık. Çektirdikten sonra yeniden dinlendireceğiz. Saklayacaklarımızı poşetleyip buzluğa atacağız. Yettiği kadar konutumuzda tüketeceğiz.” sözlerini kullandı.

Et doğrayan kasap Halil Taş da mahalle esnafı oldukları için et işlemede bir fiyat belirlemediklerini, müşterinin uygun gördüğü fiyata hizmet verdiklerini kaydetti.

İki gündür yoğunluk yaşadıklarını belirten Taş, “Kemikli et de hazırlıyoruz. Etleri müşteri nasıl istiyorsa o denli yapıyoruz. Kıymadır, kuşbaşıdır, kemiklidir, pirzoladır işleyip müşteriye veriyoruz.” diye konuştu.

Saklama kabında getirdiği etlerle sırada bekleyen Ayşe Canoğlu ise “Sağ olsun kasabımız bize yardımcı olacak. Kurbanlarımızı kestik, Allah kabul etsin, kıyma çektireceğiz. Kıymayla pide yapacağız, köfte yağacağız. Her türlü değerlendireceğiz. Her bayram kıyma çektirmeye geliyoruz.” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir