İSTAHED Başkanı Özbakış: Bugün İstanbul’da aile hekimlerinin sözleşmesi sessiz sedasız feshedildi

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Lideri Dr. Serkan Özbakış, “Bugün İstanbul’da aile tabiplerinin kontratı sessiz sedasız feshedildi. Hafta başı aile sıhhat merkezilerine hasta muayene etmek için giden aile doktorları reçete sistemlerinin çalışmaması üzerine durumun farkına vardılar” açıklamasını yaptı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), aile doktorları ve aile sıhhati işçisinin kontratlarının feshinin Cumhurbaşkanı’nın çıkaracağı yönetmelikle belirlenmesini Anayasa’ya ters bularak iptaline karar vermişti. AYM’nin ağustos ayında verdiği karara karşın, gerekli düzenleme yapılmadan Sağlık Bakanlığı aile hekimlerinin sözleşmesini bugün feshetti.

İSTAHED Lideri Dr. Serkan Özbakış, bugün yaptığı yazılı açıklamada, aile tabiplerinin kontratlarının feshedilmesine reaksiyon gösterdi. “Bu haksız, hukuksuz, yargısız infazın durdurulmasını ve yapılan yanlıştan geri dönülmesini istiyoruz” diyen Özbakış’ın açıklaması şöyle:

“Dünyanın hiçbir yerinde bir kişinin iş garantisini elinden almadan evvel yargısız infaz yapılmaz”

Bugün İstanbul’da aile tabiplerinin kontratı sessiz sedasız feshedildi. Üstelik Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği, baştan sona haksız ve anlamsız ceza puanlarının dolu olduğu bir yönetmeliğe dayanarak. Hafta başı aile sıhhat merkezilerine hasta muayene etmek için giden aile doktorları reçete sistemlerinin çalışmaması üzerine durumun farkına vardılar. Dünyanın hiçbir yerinde bir kişinin iş garantisini elinden almadan evvel yargısız infaz yapılmaz. Hele ki bahsimiz en kutsal meslek olan hekimlikse.

“Birçok doktor iş garantisinin elinden alındığını işinin başında öğrendi”

Sağlık Bakanlığı bugünlerde randevusuna gelmeyen hastalar yüzünden sıkışan randevu sistemini çözmeye çalışırken, birçok tabip iş teminatının elinden alındığını işinin başında öğrendi. Bu haksız, hukuksuz, yargısız infazın durdurulmasını ve yapılan yanlıştan geri dönülmesini istiyoruz. İstanbul Aile Hekimliği Derneği olarak doktorların bu süreçte yaşayacağı kayıpları hukuka taşıyacağımızı ve üyelerimizi bu haksız fesihlerde sonuna kadar savunacağımızı bildirmek istiyoruz.” (ANKA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir