İngiltere basınından ‘seçim’ analizi: Türkiye’de sonuç ne olursa olsun aşırı sağ kazanıyor

İngiltere merkezli The Independent gazetesinde Türkiye’deki seçim sürecine ait bir tahlil yayınlandı. “Türkiye yeni önderini seçerken, sonuç ne olursa olsun çok sağ kazanıyor” başlıklı tahlilde, kampanya sürecindeki açıklamalara işaret edildi.

‘BASINA YÖNELİK BASKILARDAN AFGANLAR SORUMLU DEĞİL’

Borzou Daragahi, şu sözleri kullandı: “Türkiye’deki enflasyon krizine ve Türk Lirası’nın paha kaybetmesine Beşar Esad diktatörlüğünden kaçan Suriyeliler sebep olmadı. Türkiye’nin otoriter yöneliminden, basına yönelik baskılardan, kurumlarının içinin boşaltılmasından Taliban’dan kaçan Afganlar sorumlu değil. Avrupa’ya ulaşma umuduyla Ege Denizi’nde lastik botlara binen Malililer, Eritreliler ve Sudanlılar, ülkenin 6 Şubat’taki dehşet verici sarsıntılarında çöken kalitesiz apartmanları inşa etmedi. Kurtarma çalışmalarında başarısız olan da mülteciler değildi.”

‘TEK SORUN GÜYA MÜLTECİLERDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kampanya sürecindeki açıklamalarını pahalandıran Daragahi, “Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun seçimlerden sonraki günlerdeki telaffuzlarına bakılırsa, Türkiye’deki tek sorun güya mültecilerdi” diye yazdı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir