IMF’den destek iddialarına açıklama

Bakanlıktan Anadolu Ajansı’na yapılan açıklamada, basına yansıyan “IMF heyetinin Türkiye’nin talebiyle ülkeye geleceği” argümanlarının gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. Türkiye’nin IMF’den takviye istediği, heyetin bu nedenle ülkeye geleceği tezinin gerçek olmadığına işaret eden yetkililer, Bakanlığın heyete yönelik resmi bir daveti bulunmadığını lakin heyetin, IMF’nin Türkiye ile ilgili teknik takımında kısa müddet evvel değişiklikler olduğunu ve takıma yeni üyeler katıldığını, öbür ülkelerde de mutat olduğu üzere, yeni grubun, ülkeyi tanımak, kendi paydaşlarıyla tanışmak ve Türkiye’nin son devirdeki iktisat siyasetlerini daha yakından öğrenmek isteyebilecekleri için teknik ve rutin bir ziyarette bulunabileceğini kaydetti.

CARİ AÇIKTA DARALMA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise evvelki ismi Twitter olan, X toplumsal medya platformundan dün yaptığı açıklamada, cari açık ve istikrarlı lira vurgusu yaptı. Turizmde temmuz ayı performansına değinen Şimşek, şunları söyledi: “Türkiye bir ayda 7.1 milyon ile dikkate bedel sayıda yabancı ziyaretçiyi ağırlayarak tarihin en yeterli temmuz ayına damga vurdu. Türkiye’nin cari açığının tüketici kredilerinin büyümesindeki yavaşlama ve turizm gelirlerindeki keskin artış sayesinde (hazirandaki 56 milyar dolarlık 12 aylık bütçe açığından aralıkta yaklaşık 40 milyar dolara) değerli ölçüde daralması bekleniyor. Bu da daha istikrarlı bir lirayı destekliyor.”

Mehmet Şimşek

KAYIT DIŞILIKLA MÜCADELE

Bakan Şimşek, ayrıyeten kayıt dışılıkla gayretin de arttığını belirterek, “Denetimlerde yapay zekâyı devreye alıyoruz” dedi. Toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Kayıt dışılıkla gayretimiz artarak devam ediyor. Kontrollerde yapay zekayı devreye alıyoruz. Kayıt dışılık yalnızca vergi kaybı değildir; temel sorun, kayıtlı iktisat aleyhinde oluşan haksız rekabetin yol açtığı tahribattır. Yani finansmana erişememe, düşük ölçek ve zayıf verimlilik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir