İki kararnamenin iptali için AYM’ye başvuru

CHP, 147 ve 149 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine (AYM) müracaatta bulundu.

CHP Küme Başkanvekili Gökhan Günaydın, Anayasa Mahkemesi önünde yaptığı açıklamada, partisinin TBMM Kümesi olarak, 147 ve 149 numaralı Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin iptali için yüksek mahkemeye başvurduklarını söyledi.

Günaydın, 147 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumuna, kamu vazifelisi olmadığı halde yönetim kurulu üyesi olarak atanan bireylere, misyonlarının bitmesi ya da misyonlarına son verilmesi halinde 2 yıl müddetle özlük haklarının tümüyle ödenmesine devam edilmesine yönelik düzenleme yapıldığını belirtti.

Bu düzenlemenin “hukuk ve adalete uyarlı tarafının bulunmadığını” savunan Günaydın, “Üstelik rastgele bir olumsuz durumla üyeliğine son verilen kişinin dahi özlük haklarının ödenmesine 2 yıl müddetle devam edilmesi kabul edilemez. Bu, olsa olsa yandaşa rant dağıtma, rant akıtma düzeneğidir. Bu nedenle 147 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin iptali hedefiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuş bulunuyoruz.” dedi.

“KANUNA KARŞITLIK YOK YETKİ AŞIMI VAR”

CHP’li Günaydın, Emniyet Genel Müdürlüğüne takım ihdas edilmesine ait 149 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde ise hukuka uygunluk bakımından bir sorunun bulunmadığını, ancak burada bir yetki aşımının kelam konusu olduğunu lisana getirdi.

Bu düzenlemenin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılamayacağını tabir eden Günaydın, şunları kaydetti:

“Anayasa uyarınca sadece TBMM’nin yasama faaliyetiyle düzenlenebilecek bir mevzuyu, açıkça Cumhurbaşkanlığı kendi düzenleme alanına dahil etmiştir. Bu manasıyla Anayasaya alışılmamıştır. Biz, hem 147 hem 149 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin iptali ile hukuka uyarlı bir nizamın ve buna bağlı bir iktisadi hayatın, Türkiye’de hükümran olmasını diliyoruz. Anayasa Mahkemesinin de bu doğrultuda gerçek bir karar vermesini takip edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir