IC Enterra, yenilenebilir enerjideki tecrübesini İtalya’ya taşıyor


İSTANBUL (İGFA) – IC Holding’in güç dalındaki 26 yıllık birikimi ve uzmanlığıyla faaliyet gösteren IC Enterra Yenilenebilir Güç, deneyimini ülke sonları dışına taşımak üzere birinci adımı attı. IC Enterra Yenilenebilir Güç (ENTRA) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, bir müddettir devam eden incelemeler sonrasında İtalya’da yenilenebilir güç projeleri gerçekleştirmek üzere çalışmalara başlandığı bildirildi.

GENEL MÜDÜR KIZILOK’A ŞİRKET KURMA YAHUT SATIN ALMA YETKİSİ VERİLDİ

IC Enterra Yenilenebilir Enerji’nin KAP’a yaptığı açıklamada, “İlgili mevzuat çerçevesinde şirketimizin yüzde 100 ortağı olduğu yeni bir şirket kurmaya ve/veya var olan şirketlerin paylarını devralmaya, yeni kurulacak şirketin isim ve sermaye ölçüsünün, var olan şirket devralınacak ise ilgili şirketin tespiti ile her türlü kurulum/devir süreçlerinin tamamlanması için Genel Müdürümüz Sayın Taşkın Kızılok’un yetkili kılınmasına, 15.05.2024 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında karar verilmiştir. Yatırımcılarımız süreç hakkında, ilgili mevzuat çerçevesinde açıklanması gereken bir durum olduğunda Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığıyla eş vakitli olarak bilgilendirilecektir” denildi.

“YURTDIŞI İMKANLAR KONUSUNDA UZUN MÜDDETTİR İNCELEMELERİMİZ SÜRÜYORDU”

Yenilenebilir güç alanında yurtdışında da var olmak emeliyle uzun vakittir farklı ülkelerde incelemelerinin sürdüğünü tabir eden IC Enterra Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Taşkın Kızılok, “Halka arz sürecinde de bölümdeki uzmanlığımızı Türkiye’nin dışına taşıma, global ölçekte yenilenebilir güç projelerini hayata geçirme amacımız olduğunu yatırımcılarımızla paylaşmıştık. Bu istikamette yaptığımız çalışmalarda, piyasa şartları, kaynak verimliliği üzere ana kriterleri dikkate aldığımızda İtalya öne çıktı. İdare Konseyimiz tarafından verilen yetki doğrultusunda İtalya’da yenilenebilir güç alanında yatırımlar yapmak üzere bir yapılanmaya gideceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

LİSANSLI PORTFÖY BÜYÜKLÜĞÜNDE MAKSAT 1.200 MW

Türkiye’de toplam kurulu gücü 388 MW olan 9 HES ile elektrik üretimi gerçekleştiren IC Enterra Yenilenebilir Güç, mevcut santrallerinin yanı sıra yeni yatırımlarla büyümeyi hedefliyor. Yurtdışı çalışmalarıyla birlikte, yatırımı devam eden 136 MWm kapasiteli Hatay Erzin-2 YEKA GES ile müsaade süreçleri süren 61 MWm Bağıştaş hibrit GES projelerine odaklanan şirket, depolamalı RES ve GES yatırımlarıyla ilgili de çalışmalarını da sürdürüyor. IC Enterra Yenilenebilir Güç, bu yatırımlar da dikkate alındığında 2026 yılı sonu prestijiyle toplamda işletme ve yatırım sürecindeki lisanslı proje portföyünde yaklaşık 1.200 MW’a ulaşmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir