HaberTürk yazarı: İYİ Parti niçin karıştı?

HaberTürk muharriri Bülent Aydemir, “İyi Parti’de Ankara vilayet lider adayının belirlenmesinde yaşanan krizin perde arkasını” yazdı. 

Aydemir, “İyi Parti niye karıştı” başlıklı yazısında şu tabirleri kullandı:

“- İYİ Parti Siyasi İşler Lideri Koray Aydın, Ankara Vilayet Lider adayı olarak Keçiören İlçe Başkanı Serdar Tunç’u basına tanıttı ve hem açıklamalarıyla hem de fotoğraf karesinde yer alarak kendisine takviye verdi.

– Diğer taraftan İYİ Parti Mali İşler Lideri Ümit Dikbayır ile Genel Sekreter Uğur Poyraz’ın, tıpkı vakitte genel merkezin büyük çoğunluğunun desteklediği Ankara Vilayet Lider Yardımcısı ve Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Batuhan Yılmaz da 7 Ocak’ta adaylığını duyurdu.

– Bu ortada eski Lider Uzman Öztürk’ün yine aday olmayacağını açıklamasının akabinde Partinin Çankaya İlçe Başkanı Kevser Ofluoğlu ile Ankara İl Teşkilat Başkanı Serkan Bedirhanoğlu adaylıklarını açıklamıştı. Bu iki isim Batuhan Yılmaz’ın adaylığını açıklamasıyla birlikte adaylıktan çekildiklerini duyurdu.

– 14 Ocak’taki Kongre’de Koray Aydın’ın desteklediği Serdar Tunç ile öteki takımın desteklediği Batuhan Yılmaz ve onların listeleri yarışacaklardı.

– Kongreye çok kısa bir vakit kala, Koray Aydın tarafından tanıtılan aday Serdar Tunç’un 15 Temmuz darbe teşebbüsü gecesi attığı tweetler basına sızdırıldı.

– Koray Aydın, bu haberin basına sızdırılmasından karşı adayı destekleyen grubu sorumlu tuttu ve genel merkezde büyük bir kriz yaşandı. Genel Merkez, Serdar Tunç’un tweetlerinin, seçime gidilirken partiyi zorda bırakacak bir tabloya yol açabileceğini düşünerek adaylıktan çekilmesini istedi.

– Serdar Tunç’un bu türlü bir süreçten sonra adaylıktan çekilmesinin tek aday kalan Batuhan Yılmaz’a haksız üstünlük sağlayacağı, bunun adil ve demokratik bir yarışa mahzur olacağı değerlendirmesi yapıldı. Genel Merkez Batuhan Yılmaz’ın da seçime girmemesini istedi.

– Tartışmaya Genel Lider Meral Akşener el koydu ve İYİ Parti Kurucular Şurası Üyesi olan Faruk Köylüoğlu’nun Ankara Vilayet Kongresi’ne tek aday olarak girmesine karar verildi. Bir değişiklik olmazsa İYİ Parti Ankara Vilayet Kongresi’ne Köylüoğlu, tek aday ve tek liste ile girecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir