Gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest bırakıldı

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri aksiyon 943’üncü haftasında devam etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “ihlal” kararına karşın polis ablukasının sürdüğü Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri ve insan hakları savunucuları, bu hafta da polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Aralarında Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Eren Keskin ve İHD Merkezi Hapishaneler Komitesi Eş Sözcüsü Nuray Çevirmen’in bulunduğu 17 kişi gözaltı aracına bindirilerek, Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Evrensel’in haberine nazaran; gözaltına alınanların isimleri şöyle: Mikail Kırbayır, İrfan Alım, Eren Keskin, Maside Ocak, Sebla Arcan, Besna Tosun, Ali Tosun, Ali Ocak, Hüseyin Ocak, Hanım Tosun, Yasemin Bektaş, Aylin Tekiner, İkbal Eren, Setenay Yarıcı, Hanife Yıldız, LemanYurtsever, Nuray Tercüman.

Öte yandan Cumartesi Anneleri’nin Twitter hesabından şu paylaşımda bulunuldu:

“Bayram vesileyle, gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfillerle kayıplarımızın simgesi haline gelen Galatasaray’dayız. Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin akıbetlerinin açığa çıkarılması ve sorumlularının cezalandırılmasıyla talebiyle başlattığımız barışçıl hareketimiz, AYM kararına karşın engelleniyor. Gözaltına alındık.

‘Suç işliyorsunuz’

Bugün bayram… Gözaltında kaybedilen sevdiklerimizin mezarlarına bırakamadığımız karanfilleri kayıplarımızın simgesi haline gelen Galatasaray Meydanı’na bırakmak için Galatasaray’da bir ortaya geldik. Galatasaray yasağı ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız müracaat da, Galatasaray’daki buluşmalarımızın demokrasinin gereği olduğuna vurgu yapıldı. Bütün engellemelere karşın hakikati söylemeye devam edeceğiz. Hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Bayram vesilesiyle, gözaltında kaybedilen sevdiklerimize sesleniyoruz: Sizi asla unutmayacağız; aklımızda, direncimizde, sözümüzde yaşatacağız.

Basın açıklamasını engelleyenler, gözaltı kararını verenler ve uygulayanlar, Anayasayı taammüden ihlal edenler: Hata işliyorsunuz. Barışçıl protesto hakkımız engellenemez.”

Serbest bırakıldılar

Gözaltına alınan 17 kişinin ilerleyen saatlerde özgür bırakıldığı duyuruldu. Cumartesi Anneleri Twitter hesabından ise “Kayıplarımızdan da Galatasaray Meydanı’ndan da vazgeçmeyeceğiz” bildirisi paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir