Fransa’da grev dalgasına enerji sektörü de katılıyor

Fransa’da güç sendikaları, 6-7-8 Şubat için grev kararı alarak dal çalışanlarını hükümetin tartışmalı emeklilik ıslahatına karşı protestoya çağırdı.

Genel İş Sendikası (CGT) bünyesindeki Güç ve Maden Sendikaları Genel Sekreteri Fabrice Coudour, ülkenin ana güç sağlayıcısı EDF ve başka güç kuruluşlarının çalışanlarını grevlerine takviye vermeye çağırdı. Coudour, sendikaların 6-7-8 Şubat’ta greve gideceğini açıkladı.

Diğer yandan CGT de Fransız petrol devi TotalEnergies başta olmak üzere ülkedeki petrol rafinerilerinde 6 Şubat’ta grev kararı aldı. CGT ve Sud-Rail sendikaları, 6-7 Şubat için demir yolu çalışanlarını da kapsayan grev kararı almıştı.

FRANSIZLAR EMEKLİLİK ISLAHATINA KARŞI AYAKTA

Ülke genelinde bugün de 1 milyondan fazla kişinin katılmasının beklendiği ve her daldan ağır iştiraklerin öngörüldüğü şovlar sabahtan itibaren başladı. Paris başta olmak üzere birçok kentte 300’den fazla noktada yapılacak şovlarda, hükümetin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmayı hedefleyen ıslahatı protesto ediliyor.

Gösteriler nedeniyle bilhassa güç ve ulaşım bölümlerinde sabahtan itibaren aksaklıklar yaşanmaya başladı.  Paris’teki Eyfel Kulesi’nin yarına kadar ziyarete kapalı olduğu bildirildi.

Başbakan Elisabeth Borne, emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede, 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağını, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme kaidesi olacağını kaydetmişti.

Emeklilik ıslahatına karşı 19 Ocak’ta ülke genelinde düzenlenen şovlara 1 milyondan fazla kişi katılırken, önde gelen 8 sendika, halkı bugün tekrar sokağa inmeye çağırmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir