Fatih’te inşaat alanında yanlış kazı: Yan binanın duvarı yıkıldı

Olay, Aksaray mahallesi Kürkçübaşı Çeşmesi sokakta meydana geldi. Argümana nazaran dün sabah saat 10.00 sıralarında yan tarafında bulunan inşatta yapılan yanlış hafriyat nedeniyle Kısmet Apartmanı’nın bir kısmında çökme meydana geldi. Alt katlarda meydana gelen çökmede talih yapıtı meyyit ve yaralı olmazken, sesleri duyan apartman sakinleri panikle dışarıya çıktı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve zabıta takımları sevk edildi.

Olay yerine gelen ekipler apartmanı tedbir emelli tahliye ederken, inşaat alanında yapılan hafriyattan ötürü boşaltılan alana moloz doldurularak yeni bir çökmenin önüne geçmeye çalışıldı. Zabıta grupları tarafından apartman mühürlenirken, polis grupları ise olayla ilgili inceleme başlatıldı.

“ÇOCUKLARIMI CAMDAN ÇIKARDIM”

Meydana gelen çökmede oturduğu daire hasar gören Luba Tavşancı, “Dış kapı üzerime kilitlendi. Çocuklarımı camdan çıkardım. Benim yatak odam büsbütün yıkıldı. Çocuklarım oradaydı. Ben bir gün kaynımda kaldım. Sabah geldim. Duvar yıkıldı. Allah’tan gece burada uyumadım. Çocuklarımın başına bir şey gelirdi. Artık biz de bekliyoruz” diye konuştu.

“ÇOCUKLARI AŞAĞI İNDİRDİĞİM ÜZERE DUVAR ÇÖKTÜ”

Apartman sakini Yıldız Geyik, “Şu anda konuta giremiyoruz. Meskeni mühürlediler. Benim beyaz eşyalarım ve yatak odam olduğu üzere çöktü. Dün sabah saat 10.00’da ses duydum. Dışarıdan geldim burada duvar çöktü. Üst çıktım. Çocukları aşağı indirdiğim üzere duvar çöktü. Bizim bina eksiksiz hasar gördü. Yan taraflarda hasar görmüş. Müteahhit buranın yıkımını yaparken, bizi dışarı çıkarmadı. Burada çok yanlış bir yıkım oldu. Yıkım yapılırken, burada hayat kelam konusu değil mi? Bunu yıkarken, bodrum katın duvarını yıktı. Ve bayanın 4 çocuğu içerideydi. 14 daire var. Her dairede 5-6 kişi yaşıyor. Şu anda akrabası olan gitti. Akrabası olmayan sokaklarda kaldı. Hiçbir bilgi almadık. Muhtar meskenine gitti. Telefonunu kapattı. Belediyeyi aradım saat 20.30’da çocuklarımla sokakta kaldım dedim. ‘Sabah 8.00’de arayın’ dediler. ‘Size bir yer ayarlarız’ dedi. Ancak ben bu gece nerede kalacağım?” dedi.

Tahliye edilen apartman sakini İrfan Bozbulut, “Tabi biz kiracı olarak, gündüz saat 12.00’den beri mağduruz ve dışarıdayız. Bütün eşyalarımız apartmanın içerisinde. Ne konut sahibi, belediye takımı müteahhit gelip bizim sıkıntımızı kimse sormadı. Hepimiz çocuklarla birlikte dışarıdayız. Neden yıkıldığını söylemediler. Müteahhit buradan gitti. Mağduruz ne yapacağımızı bilmiyoruz. Herhalde parklarda kalacağız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir