Fatih Portakal ve sandık görevlisi hakkında suç duyurusu: Gerekçe zafer işareti

Gazeteci Fatih Portakal oyunu ‘zafer işareti’ yaparak kullandı ve o kareyi “Oyumun rengi aşikâr: illa ki değişim” notunu düşerek paylaştı.

“Bu kere ikinci kullandım. 1 dk’da işi bitirdim. Oyumun rengi muhakkak: illa ki değişim. Sıra akşamda Sözcü televizyonunda seçim yayınında. Kravatın rengini de şimdiden açıklıyorum, bu defa mor değil, yeşil:))” tabirini kullanan Fatih Portakal, ikinci paylaşımında ise kendisiyle birlikte zafer işareti yapan sandık vazifelisi hakkında tutanak tutulduğunu duyurdu.

Portakal şunu yazdı: “Yok artık! Sandık başında kozmik manada zaferi ve barışı simgeleyen bu işareti benim üzere yapan vazifeli bayan hakkında tutanak tutuyorlarmış. Kelamın bittiği yer. V işareti hakkında bilgi: 2. Dünya savası sırasında ortaya çıkmış bir işaret. İngilizce Victory’nin “V” si. 60’lardan sonra yaygın formda kullanılmaya başlanmış. Simgelediği kavram barış.”

SUÇ DUYURUSU

Daha sonra Fatih Portakal ve Yeşil Sol Parti sandık konseyi üyesi Y.D. hakkında hata duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusunu AK Parti ismine avukat Arif Yeğen yaptı.

Yeğen, İzmir Seferihisar Başsavcılığı’na verdiği dilekçede Fatih Portakal’ın, Müşerref Hepkon İlkokulu 1032 numaralı sandıkta oy kullandıktan sonra zarfı sandığa atarken ‘zafer işareti’yle fotoğraf çektirmesinin, Yeşil Sol Parti sandık heyeti üyesi Y.D’nin de tıpkı işareti yapıp poz vermesinin seçim kanununa karşıt olduğunu belirtti. Dilekçede, bahse mevzu işaretin Yüksek Seçim Heyeti’nin (YSK) 135 sayılı genelgesine ters olduğunu savunan Yeğen, Portakal ve Y.D. hakkında kamu davası açılması talebinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir