Fatih Erbakan: AK Parti de kaybedenler içinde

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, “Çocukları Erbakan Hoca’mızın bıraktığı emanete direkt doğruya ihanet ettiler” diyen Saadet Partisi başkanı Temel Karamollaoğlu’na “Asıl ihanet içinde olan kendileridir” kelamlarıyla yanıt verdi. Erbakan “AK Parti de kaybedenler içinde” tabirlerini kullandı.

Haber Global’de Ankara Haber Müdürü Erdinç Özyılmaz’ın konuğu olan Fatih Erbakan, Anayasa’nın yamalı bohçaya döndüğünü belirterek yeni Anayasa için takviyeye hazır olduklarını söyledi.

Erbakan’ın açıklamaları şöyle:

‘CİDDİ BİR OY KAYBI YAŞANDI’

“Bu seçimin açık bir halde kazananlarından biri Yeniden Refah Partisi, 5 milletvekili çıkararak önemli bir performans sergilemiştir. Merhum Erbakan hocamızın hizmetlerini milletimiz biliyor. Bu yüzden milletimiz Tekrar Refah Partisi’ne teveccüh gösterdi. Kazananlardan bir tanesi Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Ve tabi Cumhur İttifakımız da kazanmıştır. Kaybedenler de bilhassa Sayın Kılıçdaroğlu’nun kaybettiğini söylemek mümkün. AK Parti de kaybedenler içinde. Oy oranı yüzde 42’den 35’e kadar düştü. Önemli bir oy kaybı yaşandı. Yeni kurulan partilerin CHP’ye katkısı yüzde 1 olmuştur. 4’ünün katkısı 1 puan olmadan bu kadar milletvekili çıkardılar. HDP, Sayın Kılıçdaroğlu, bu 4 parti ve AK Parti aslında kaybedenler olarak tabir edilebilir.

‘CHP NE YAPARSA YAPSIN YÜZDE 25’İN ÜZERİNE ÇIKAMAYACAK’

Sayın Kılıçdaroğlu’nun stratejisi de işlemedi. Cumhurbaşkanı olmak uğruna bu 4 partiye bu kadar milletvekili verdi. Sinerji olmadı. Tabanlar birbirine çok uzak. Bir sinerji oluşmadı. Biz de çok söyledik, sağ partiler ortasında bir 3. ittifak olabilir diye davetimiz olmuştu. Tabanları birbirine yakın partiler bir ortaya gelirse bir sinerji olur demiştik. CHP’nin ne yaparsa yapsın yüzde 25’in üzerine çıkamayacağı açık bir formda görüldü. Bunlar bir sefer daha ortaya çıkmış oldu.

‘İTTİFAK OLMADAN KAZANMALARI MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR’

Yerel seçimlere yönelik devam ederse muhalefetin bir dezavantajı olur. Nasıl olur, Millet İttifakı bitti derler mi onu kendilerine sormak gerekir. Bilhassa büyük şehirlerde belediye seçimlerinde AK Parti’nin ittifak olmadan kazanması mümkün görünmüyor. Millet İttifakı’nın da tıpkı biçimde. Mahallî seçimlerin genel seçimler kadar kritik olacağını düşünmüyoruz biz. Cumhurbaşkanının seçilmesi bir beka sıkıntısıydı. Belediye seçiminde beka kelam konusu değil. Yeni hükümetin atacağı adımları değerlendireceğiz.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN OY ORANINDA HDP SEÇMENİNİN TESİRİ VAR’

Sayın Kılıçdaroğlu’nun oy oranında HDP seçmeninin büyük tesiri var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranında da milliyetçi oyları etkili. Bizim parti olarak hassas olduğumuz hususlarda inşallah istediğimiz üzere olur. Milletimizin kederine derman olur. Ülkemizin faydasına olmayan bir durumda da gerekli muhalefeti gösteririz. Bu mutabakat yapıldığı için ittifakın içerisindeyiz.

Yerli ulusal bir sivil anayasanın gerçekleşmesi çok yerinde olur. Mevcut anayasa 40 yıl içinde çok değişime uğradı, yamalı bohçaya döndü. Her vatandaşa eşit yaklaşılacak bir anayasanın hazırlanmasında biz de takviye olmaya hazırız.”

‘ASIL İHANET İÇİNDE OLANLAR KENDİLERİDİR’

Erbakan, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun açıklamasına da cevap vererek “Asıl ihanet içinde olan kendileridir. LGBT’yi destekleyen, eşcinsel evlilikleri olağan gören, zarurî din dersini ortadan kaldıracağız diyen bir yapının peşine takılarak Erbakan Hocanın mirasına ihaneti asıl kendileri gerçekleştirdi. Bunu kamuoyunun takdirine sunuyorum” diye konuştu.

KARAMOLLAOĞLU NE DEMİŞTİ?

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, seçimlerin akabinde düzenlediği birinci basın toplantısında şunları kaydetmişti:

“Biz yapay çıkışlara prestij etmeyiz. Allah rahmet eylesin, Erbakan Hoca’mız Saadet Partisinin Genel Başkanı olarak hayata veda etti. Bu çok değerli bir husus. Onun gerisinden, maalesef, çocukları Erbakan Hoca’mızın bıraktığı emanete direkt doğruya ihanet ettiler. Kendilerinin birlikte olması için bir çaba gösterdik biz, lakin şu anda burada ayrıntısına inmeyeceğim, birçok mevzular gündeme geldiği için babasına ihanet eden AK Parti’ye gitti, onlarla birlikte hareket etti. Bunun altında da birtakım bahisler yatıyordur diye düşünüyorum. Fakat elbette biz onların durumunu da kıymetlendiririz. Milletimiz bugüne kadar seçimlerde birtakım değerlendirmelerde bulundu. Onların attığı adımları da bir siyasi parti olarak değerlendirmeye mecburuz. Ama siyasi parti, gerçekler üzerine inşa edilir. Erbakan Hoca’mızın telaffuzlarını ezberleyip onu ekranlarda lisana getirmek, hocamızın yolunda olmanın işareti de değildir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir