Faik Öztrak’tan ‘kaynağı belirsiz finansman’ sorusu: 8 ayda 28,3 milyar dolarla rekor kırıldı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Nureddin Nebati Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atandıktan sonra uygulanan yeni iktisat modeline ait istatistikleri yayınladı.

Öztrak, toplumsal medya hesabından bugün yaptığı paylaşımlarda, Türkiye’de bu yıl giren kaynağı meçhul finansmana dikkat çekerek “Ülkemiz, memleketler arası mafyanın AVM’lerde hesaplaştığı arenaya döndü. Muz konteynırlarında patlayan uyuşturucu zulaları, hadiseyi adiye oldu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde oligarklar ülkemize doluştu. Kaynağı meçhul finansman girişleriyle tüm bunların bağı var mı, yok mu?” diye sordu.

“Geçen yıl bu vakitler ‘Çin modeli’ diyerek, Nasreddin Hoca’nın borç ödeme fıkrasına misal bir safsata uydurdular. Faiz düşecek, TL bedel kaybedecek, ihracat ithalatı aşacak, cari istikrar fazla verecek, rezervler dolup taşacak, TL pahalanacak, nihayetinde enflasyon düşecekti” diyen Öztrak, “Peki ne oldu? ‘Çin Modeli’ dedikleri, Çin azabına döndü. Safsataları evvel kendi ellerinde, sonra da milletin ensesinde patladı. Faiz düştü. Ulusal paramız pul oldu. Fakat ithalat, ihracatı aşmaya devam etti. Cari açık daha da şahlandı” diye reaksiyon gösterdi.

“AYNI SAÇMALIKLARA YENİ KULPLAR TAKIYORLAR”

Öztrak, Ağustos 2021’den Ağustos 2022’ye uzanan periyot boyunca cari açıkta yaşanan artışı da paylaştı. Öztrak’ın paylaşımına nazaran cari açık, Ağustos 2021’de 22,5 milyar iken Ağustos 2021’de 40,9 milyara yükseldi. Öztrak, bu tabloyu, “‘Çin işi’, ‘Maçin işi’ diyerek saçmalamaya başladıklarında 12 aylık cari açık 18,1 milyar dolardı. Bu yılın ağustos ayında 40,9 milyar dolara çıktı. Artık tıpkı saçmalıklara ‘heteredoks politika’, ‘epistemolojik kopuş’, ‘nöro ekonomi’ diyerek yeni kulplar takıyorlar” iletisiyle yayınladı.

“TL’DE YÜZDE 40 BEDEL KAYBINA KARŞIN, 8 AYDA CARİ AÇIK GAYESİ İKİYE KATLANDI”

Öztrak, cari açık ve ortalama dolar kuruna ait dataları de paylaşarak, “Bu kifayetsizler, 2022’ye 9,27 TL dolar kuru varsayımı, 18,6 milyar dolarlık cari açık maksadıyla başladılar. 2022’nin birinci 8 ayında, ortalama dolar kuru 15,56 TL olurken cari açık 39,7 milyar dolara sıçradı. TL’de yüzde 40 kıymet kaybına karşın, 8 ayda cari açık gayesi ikiye katlandı” dedi.

“REKABET GÜCÜMÜZ ERİDİ, ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ ENFLASYONU REKORLAR KIRDI”

Öztrak, Türkiye’nin dış ticaretinde kıymetli hisseye sahip ülkelerin para ünitelerinden oluşan sepete nazaran Türk lirasının yüklü ortalama kıymeti olan ‘Reel Efektif Döviz Kuru’ndaki yükselişi gösteren tabloyu da “TL’deki süratli paha kaybına karşın rekabet gücümüz eridi. Üretici ve tüketici enflasyonu rekorlar kırdı. Şahlanan enflasyon, yurt içinde üretilen mal ve eserlerin fiyatını üst çekti. Döviz kurundan gelen rekabet avantajı, enflasyon tsunamisi ile süratle yok oldu” bildirisiyle paylaştı.

Öztrak’ın paylaşımları şöyle devam etti:

“2022’de cari açığımız katlanırken açığın finansman kalitesi de bozuldu. Kaynağı makul yollardan birinci 8 ayda ülkemize gelen finansman, cari açığın yarısını bile kapatamadı. Birinci 8 ayda cari açığın yüzde 71’i, kaynağı belgisiz yollardan finanse edildi.

İLK 8 AYDA KAYNAĞI MUHAKKAK OLMAYAN YOLLARDAN ÜLKEYE GİREN FİNANSMAN 28,3 MİLYAR DOLAR: İlk 8 ayda kaynağı belli olmayan yollardan ülkeye giren finansman 28,3 milyar dolar. Bu, bir rekor. Hem de hiç güzel olmayan bir rekor. Bilhassa 2011’den sonra ülkeye kaynağı bilinmeyen para girişi patlıyor. O kadar sorumuza karşın sorumlular kulağının üstüne yatıyor.

Onlar kaçmaya, biz sormaya devam edelim. 2011’e kadar sıfır etrafında dalgalanan kaynağı belgisiz finansman giriş-çıkışlarının izlendiği ‘net-hata noksan’, ne oldu da 2011’den sonra patladı? Kaynağı netleştirilmeyen finansman girişi 79 milyar doları aştı. Bunlar kimin parası?

Ülkemiz, memleketler arası mafyanın AVM’lerde hesaplaştığı arenaya döndü. Muz konteynırlarında patlayan uyuşturucu zulaları, hadiseyi adiye oldu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde oligarklar ülkemize doluştu. Kaynağı belgisiz finansman girişleriyle tüm bunların bağı var mı, yok mu?

ÇİN MODELİ’ DENEREK UYGULAMAYA KONAN SAFSATALAR, MİLLETİMİZ İÇİN ÇİN AZABINA DÖNDÜ: Tekrarlıyorum; bir yıl evvel ‘Çin Modeli’ denerek uygulamaya konan safsatalar, milletimiz için Çin azabına döndü. Enflasyon üç haneleri gördü. Paramız pul olurken cari açık şaha kalktı. Ülkemiz, kaynağı meçhul finansman hareketlerinin cennetine dönüştü.

Bu saçmalık daha fazla sürdürülemez. Türkiye’de hiç kimse önünü göremez oldu. Erdoğan’ın şahsi hırsları, takıntıları, iktisadımızı esir aldı. Maharetsiz, kifayetsiz takımlar, milletimizi bıktırdı.

Bu kifayetsizlerden kurtulmaya artık çok az kaldı. Milletin ekmeğini, aşını, işini büyütecek, refahın hakça paylaşılmasını sağlayacak, siyasi tarihimizin farklı ve esaslı damarlarından gelen altı parti bir ortaya geldi. Biz kazanacağız, 85 milyon yurttaşımız kazanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir