Ev tekstili sektörüne ‘HOMETEX’ desteği


İSTANBUL (İGFA) – Sektörün çatı kuruluşu Türkiye Mesken Dokuması Endüstrici ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık tertibi ile düzenlenen HOMETEX, binlerce yerli ve yabancı firmayı bir ortaya getirdi. 11 holde, yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuara, 700’e yakın firma stant açarak katıldı. Gerek iştirakçiler gerekse de ziyaretçiler tarafından ağır ilgi gören HOMETEX’te 175 binden fazla ziyaret gerçekleştirildi. Fuara yaklaşık 80 ülkeden iş profesyoneli ziyaret gerçekleştirirken, tertip boyunca yapılan verimli iş görüşmeleri dalın ve ülke iktisadının gelişimine katkı sağladı.

HOMETEX FUARI’NA YABANCI İLGİSİ
Yüzlerce yerli ve yabancı markanın iştirakiyle düzenlenen HOMETEX kapsamında gerçekleştirilen alım heyetleri firmalara yeni iş birlikleri imkânı sundu. Avrupa, Avustralya, Orta Doğu, Afrika, Asya, ABD ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeden potansiyel alıcıların yer aldığı fuar, dalın ihracatına da değerli bir katkı sağladı.


MODAYA VE TRENDLERE TARAF VERDİ
Fuarda, perde ve perde aksesuarlarından döşemelik kumaşlara, havlu ve banyo eserlerinden halı ve yer kaplamalarına, yatak odası, mutfak ve yemek odası dokumasından duvar kaplamalarına kadar firmaların yenilikçi eser ve dizaynları sergileniyor. Alanında uzman isimler fuara özel trend sunumları gerçekleştirirken, farklı temalarla düzenlenen seminerlerde kıymetli isimler ziyaretçilerle bir ortaya geldi. ‘HOMETEX Dialogs’ etkinliklerinde 2025-2026 mesken dokuması trendleri, katma bedelli üretim, trend tahlilleri, konut dokumasında yapay zeka, sürdürülebilirlik-biomalzeme, tedarik zinciri üzere bahis başlıkları ele alındı. Birbirinden seçkin markaların itinayla hazırlanan dizaynlarından oluşan trend alanları, bu yıl ‘Bring To Future’ temasıyla ziyaretçileriyle buluştu.

“BAŞARILI BİR FUAR OLDU”
BTSO Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Burkay, HOMETEX Fuarı’nda mesken ve yer dokumacılığı dalının sahip olduğu potansiyeline katkı sağladığını söyledi. Fuarın sırf eserlerin sergilendiği alanlar olmanın ötesinde, sektörel dayanışmanın, bilgi paylaşımının ve yeniliklerin buluştuğu güçlü ticari platformlar olduğunu kaydeden Lider Burkay, “HOMETEX Fuarımız TETSİAD öncülüğünde, KFA Fuarcılık tertibiyle kıymetli bir kimlik kazandı. Atılan bu adımların sonucunda da iştirakçilerimizin, yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin memnuniyet oranı her geçen yıl daha da artıyor. Kurumlarımızın örnek işbirliği ile neleri başarabileceğimizi bir sefer daha göstermiş olduk. Fuar boyunca alım heyetlerinden ticari görüşmelere, trend alanlarından geleceğe ışık tutan seminerlere kadar tekrar çok özel bir tertibi muvaffakiyetle tamamladık. Dünyada modayı ve dizaynları belirleyen HOMETEX Fuarımız dalımızın dünyaya açılmasına öncülük etmeyi sürdürüyor. Bu noktada fuarımızın çıtasının yükselmesinde emeği geçen tüm kurumlarımıza ve trendleri belirleyen eserleriyle fuarımıza güç katan firmalarımıza dalımız ismine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“HOMETEX İLE BÖLÜMÜMÜZÜN GLOBAL TİCARETTEKİ PAYI GÜÇLENDİ”
TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, HOMETEX Fuarı’nın yalnızca kesime, marka bedeli, bilinirlilik ve ticari katkı sağlamakla kalmıyor tıpkı vakitte, Türkiye’nin tanıtımına da yarar sağlayacak kültürel bir misyona sahip olduğunu belirterek, “180 ülkeye yıllık yaklaşık 3,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk konut dokumacılığı kesimi, kg başı ihracat bedelini 9 doların üzerine çıkararak ülkemize en fazla katma paha sağlayan ve dünya pazar hissesi açısından kıyaslandığında da başkan öncü bölümlerden biridir. Mesken dokumacılığı kesiminde dünyanın en itibarlı fuarları ortasında yer alan HOMETEX’i KFA Fuarcılık şirketimizin başarılı tertibiyle gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşıyoruz. TETSİAD’ın konut sahipliğinde tüm paydaşlarımızla birlikte büyük bir güç birliği sergileyerek takviye verdikleri fuarımız iştirakçi ve ziyaretçilerimiz açısından beklentilerin de üzerinde bir memnuniyetle tamamlandı. Mesken dokuması bölümümüz, HOMETEX’in katkısıyla ihracatını ve global ticaretten aldığı hissesi daha da artıracak. KFA Fuarcılık şirketimize, takviye veren odalarımıza, ihracatçı birliklerimize, kesim temsilcilerimize ve fuarımızın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir