Erdoğan tekrar aday olabilir mi? Anayasaya karşı ‘hile’ uyarısı

Türkiye, Cumhur İttifakı tarafından sık sık Haziran 2023’te yapılacağı söylenen lakin erken seçim ihtimalinin de gözardı edilmediği bir seçim atmosferi içinde. Seçime en uzak ihtimalle 8 ay varken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir daha aday olup olamayacağı sorusunun yanıtı net değil.

Cumhuriyet TV‘ye konuşan Anayasa Hukuku Profesörü Korkut Kanadoğlu anayasanın bu mevzuda çok açık olduğunu, bir kişinin 3 kere cumhurbaşkanlığı vazifesini yürütemeyeceğini anlattı.

Kanadoğlu, Erdoğan’ın 3. kere cumhurbaşkanı olabilmesi için misyon müddeti bitmeden Meclis’in erken seçim kararı alması gerektiğini söyledi.

ERKEN SEÇİM KARARI ASIL SEÇİM TARİHİNDEN ÇABUCAK EVVEL ALINIRSA?

Prof. Dr. Kanadoğlu erken seçim kararının son ana bırakılmasının Anayasanın gerisinden dolanmak olacağını, muhalefetin bu atağa karşı çıkması gerektiğini belirtti.

Kanadoğlu “Siyaseten ‘Anayasaya karşı hile yapılması legal görülemez’ denmeli” sözlerini kullandı. Kanadoğlu, son anda yapılacak bir erken seçime karşı çıkmanın sandıktan kaçmak değil, sandığın legal ortamda kurulmasını sağlayacak bir yorum olduğunu söyledi.

ANAYASADAKİ KARARI KEYFİ YORUMLAMAK…”

İktidar kanadı ise erken seçim ihtimalinin dışında sistem değişikliğini öne sürerek Erdoğan’ın vazife müddetinin 2018 prestijiyle başladığını, iki devir kuralının da o tarihten sonra işlemeye başlayacağını savunuyor.

Anayasada bu görüşü destekleyecek bir değişiklik yapılmadığını hatırlatan Kanadoğlu ise “Aynı unsurda cumhurbaşkanının aday olma niteliklerine, misyon mühletine, kaç sefer seçileceğine dair bir değişiklik kelam konusu değil. Anayasadaki açık kararı değiştirecek halde orijinal bir anayasa yapılmış üzere maddeyi okumamız gerçek olmaz. Anayasadaki kararı, keyfi yorumlamak anayasa hukukuyla bağdaşmamakta” dedi.

ANAYASA NE DİYOR?

Anayasa’ya nazaran bir kişi en fazla 2 kez cumhurbaşkanı seçilebiliyor. Anayasa’nın 101. hususunun ikinci fıkrasında “Cumhurbaşkanının misyon mühleti beş yıldır. Bir kimse en fazla iki sefer cumhurbaşkanı seçilebilir” tabiri yer alıyor.

ADALET BAKANI BOZDAĞ ‘ERDOĞAN ADAY OLABİLİR’ DİYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olup olamayacağına yönelik tartışmalara ilişkin “2017 anayasa değişikliğine nazaran, Cumhurbaşkanı’mız birinci kez 2018’in 24 Haziranı’nda cumhurbaşkanı seçildi. İki kereden fazla seçilemez kuralı buradan işlemeye başlıyor” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir