Dünya nefesini tuttu… Kritik zirve öncesi son uyarı! Putin’den ilk açıklama geldi

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile geçtiğimiz yılın Şubat ayında başlayan savaş, Moskova’nın planladığı üzere gitmiyor.

18 ayı geride bırakan savaşta roller değişmiş üzere görünüyor. Bir müddettir Ukrayna taarruzuna karşı savunma durumunda olan Rusya gözünü Kuzey Kore’ye çevirmiş durumda.

Moskova’nın Kuzey Kore’den silah satın alacağı argümanı dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.

ABD’nin Kuzey Kore’yi maksat alarak ‘bedelini öderler’ uyarısı sonrası Kuzey Kore lideri Kim’in Rusya’ya gitti. Bunun üzerine Washington daha sert bir açıklama ile adeta son uyarısını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kim ile Putin ortasında silah ticaretine ait rastgele bir muahedenin Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu kararlarını ihlal edeceğinden daha fazla yaptırımın uygulanmasının yolunu açacağını duyurdu.

KİM VE PUTİN UZAY ÜSSÜNE VARDI

Rus basını Putin ve Kim’in doruğun yapılacağı Vostochny Uzay Üssü’ne vardığını duyurdu. Putin, Kim’i Rus uzay tesisindeki fırlatma aracı montaj binasının girişinde karşıladı. İki başkan burada kısa müddet sohbet etti.

Bir tercüman aracılığıyla konuşan Kim, Putin’e Rusya’yı ziyaret etme daveti ve uzay merkezinde buluştuklarında gösterdiği sıcak karşılama için teşekkür etti.

AFP’de yer alan son dakika gelişmesine nazaran, zirve TSİ 08.39’da başladı.

İLK AÇIKLAMA PUTİN’DEN

Rus devlet haber ajanslarının bildirdiğine nazaran tepeden evvel konuşan Putin, Rusya’nın Kuzey Kore’nin uzay uyduları inşa etmesine yardım edeceğini söyledi.

Zirve sırasında kendisinin ve Kim’in silah tedariki konusunu görüşüp görüşmeyeceği sorulduğunda Putin, iki başkanın tüm mevzuları görüşeceğini söyledi.

Dünya kritik tepe için geri sayıma geçmiş durumda. Masadaki plan ise yavaş yavaş şekilleniyor. Uzmanlar Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını devam ettirebilmek için cephaneye gereksinim duyduğunu, bu cephaneyi sağlayacak pozisyondaki Kuzey Kore’nin ise karşılığında nükleer dayanak alabileceği görüşünde.

King’s College London’da konuk araştırma vazifelisi olan Daniel Salisbury, Putin ve Kim’in birbirlerinin stratejik çıkarlarını tatmin edebilmesinin Ukrayna’daki savaşın ötesinde tasa verici olduğunu söyledi.

Rusya’nın Pyongyang’ın muhtaçlık duyduğu geniş bir askeri, nükleer ve füze sanayi kompleksi olduğunun altını çizen Salisbury şu değerlendirmede bulundu;

‘Moskova, Kuzey Kore’nin ambargolu silahlarının sistemli müşterisi olma yolunda ilerlerse, bu Putin’in Ukrayna’ya karşı yasadışı savaşını sürdürmesine yardımcı olacaktır. Lakin Pyongyang’ın potansiyel teknolojik getirisi Dünya için uzun vadeli tehlikeler oluşturabilir ve dikkate alınması gerekir.’

SADECE ÇİN DURDURABİLİR

Güney Kore’nin başşehri Seul’deki Kookmin Üniversitesi Kore Çalışmaları Enstitüsü’nün önde gelen araştırmacısı Fyodor Tertitskiy ise bu türlü bir muahedeyi durdururabilecek tek gücün Çin olduğunu belirtti.

Al Jazeera’ya konuşan Tertitskiy Rusya’nun Pekin’in konumunu görmezden gelemeyeceğinin altını çizdi.

‘Başkan Biden’a, Antony Blinken’e yahut rastgele birine tavsiyem şudur: Büyükelçinizi Çinlilere gönderin’ diyen Tertitskiy kelamlarına şöyle devam etti;

‘Çin onları nitekim durdurabilecek tek güç. Zira Putin’e ‘Biz bundan rahatsızız, bu bizim tesir alanımız, bu adamlarla ticaret yapmayın’ derlerse Putin de muhtemelen bunu kabullenecektir zira Çinlileri kızdırmayı gözü alamaz.’

RUS HEYET KUZEY KORE’YE GİTMİŞTİ

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve beraberindeki heyet 1950-1953 yılları ortasında süren Kore Savaşı’nın sona erişinin kutlandığı ‘Zafer Günü’ vesilesiyle geçtiğimiz Temmuz’da Kuzey Kore’ye gitmişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ve Şoygu’nun ulusal savunma ve güvenlik alanındaki ikili sıkıntılar ve bölgesel ve memleketler arası güvenlik bahislerinde görüş alışverişinde bulunduğu ve fikir birliğine vardığı söz edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir