Dijital İK ile 150 bin çalışana ulaştı

İnsan kaynakları departmanı şirketler için kritik kıymete sahipler. Çalışanların verimliliği, yasal hakları, işe alma ve terfi süreçleri, gelişimleri ve motivasyonları, yani muvaffakiyetin yolu bu kısımdan geçiyor. Bu nedenle de her ölçekte şirket için dijitalleşen İK departmanı günümüz iş hayatı için epeyce değerli… İşte bu gereksinimi gören girişimcilerin kurduğu ‘Kolay İK’ yoluna emin adımlarla ilerliyor. Platformun kuruluş öyküsünü, sağladığı imkânları ve yeni devir maksatlarını Kolay İK CEO’su Çağlar Yalı anlattı…

“Kolay İK şirketlerin, bilhassa de ’lerin dijitalleşme gereksinimi sonucu doğdu” diyen Çağlar Yalı, “Türkiye’de dijitalleşmenin öncüsü bankacılık kesimi oldu. Çıkarılan taşınabilir aplikasyonlar süreçleri kolaylaştırınca pek çok dalda “Biz de işlerimizi dijitalleşerek kolaylaştırabilir miyiz?” sorusu çok süratli bir biçimde yayılmaya başladı. İşte biz de bu dijitalleşmenin insan kaynakları tarafını Kolay İK olarak çözmeye karar verdik ve 2015 yılında Türkiye’de tüm şirketlerin tıpkı anda, süratli ve kolay bir halde kullanabileceği SaaS modelinde birinci İK yazılımını geliştirdik” tabirlerini kullandı.

AVANTAJLARI NELER?

Yalı’nın verdiği bilgiye nazaran; bugün bin 800’den fazla şirkette 4 binden fazla İK yöneticisi, 150 binden fazla çalışan her ay işlerini Kolay İK ile kolaylaştırıyor. Pekala şirketlere ve çalışanlara nasıl hizmetler sunuluyor? Yalı bu soruyu şöyle yanıtladı:

“Kolay İK, şirketlerin insan kaynakları takımlarının bir manada IT grubu oluyor. Yani dijitalleşme sürecinin tamamını birlikte ilerletiyoruz. En kolay sorun olan, bir çalışanın İK’cının odasına girip “Benim kaç gün müsaade hakkım kaldı?” diye sormasından başlayarak en kompleks olan, “Çalışanların iyilik ve bağlılıklarını nasıl artırırız?” sorusuna kadar tüm seyahatte onlara hem yazılımlarımızı hem de bilgi birikimi ve deneyimimizi paylaşarak rehberlik ediyoruz. Çalışan özlük bilgilerinin tutulması, müsaade, maaş/prim/avans (yani fiyata dayalı her şey), eğitim, performans, takvim, vardiya ve zimmetlerin idaresi üzere pek çok İK sürecini tek bir platformda sunuyoruz. Platformda yöneticiler ve tüm departmanlardan çalışanların kendilerine ilişkin farklı yetkilerde hesapları oluyor. Yöneticiler tek tıkla istedikleri raporu alırken tıpkı vakitte müsaade, maaş-ücret ve başka tüm işçi süreçlerini, yürürlükteki mevzuata ve kanunlara nazaran yönetebiliyor. Çalışanlar da taleplerini, müsaadelerini ve öbür haklarını platform üzerinden yönetip takip edebiliyor. Böylelikle iş yükü dağıtılıp azaltıldığı üzere yanılgı hissesi da en düşük düzeye iniyor.”

19 ÜLKEYE ULAŞTI

Kısa müddette güzel bir büyüme yakaladıklarına dikkat çeken Yalı, “3 bireyle yola çıktığımız takımımız şu an 70 kişi. Yıl sonuna kadar 80 kişilik bir takım olmayı planlıyoruz. 2020 yılından itibaren ise ciroda dört kat büyüme sağladık. Hiç kuşkusuz bunda aldığımız yatırımların da büyük bir tesiri oldu. Şu ana kadar yaklaşık 10 bin şirkete eserimizi tanıtabildik, bunların yüzde 18’i ile halihazırda çalışıyoruz. Hasebiyle Türkiye’de şimdi ulaşamadığımız şirketlerle buluşmak ve birbirimize kıymet katmak için daha alacağımız yolumuz var. Uzun vadede en az bir milyon çalışanın akıllı telefonunda bir uygulama olarak yer almayı istiyoruz” dedi.

Türkiye’de operasyon merkezi olan, ortalarında İngiltere, Amerika, Şili ve Suudi Arabistan’ın da olduğu 19 ülkede eserin kullanımda olduğunu belirten Yalı, “Bu sayıyı 2024 sonuna kadar 50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

SATIN ALMALARLA BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

Geçtiğimiz günlerde çok kıymetli bir yatırım gerçekleştirdiklerini ve tahlil ortakları ortasında yer alan Talentics şirketini 2 milyon değerleme üzerinden satın aldıklarını lisana getiren Çağlar Yalı şunları söyledi: “Böylelikle artık süreçlerimiz çalışanın işe girmesiyle başlamayıp onun da öncesine uzandı; yani meslek sayfası oluşturma, ilan yayınlama, yetenek havuzu yaratma, aday ve ilgili bireylere takvim gönderme üzere işe alım süreçlerini de kapsayan uçtan uca bir İnsan kaynakları tecrübesi sunmaya başladık. Kullanıcımız olan bin 800’den fazla şirketin yüzde 40’ının bir yıl içinde Talentics’i de kullanacağını öngörüyoruz. Bu satın almanın başarısı ve yatırımcıların da takviyesiyle önümüzdeki periyotta yeni satın almalarla büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir