Depremde iletişimin çökmesinden sorumlu olan GSM şirketleri kıyağı kaptı

Depremzedelerin borçlarını silen GSM şirketleri bunu vergiden düşecek, sarsıntı bölgesindeki birçok altyapı hizmetini fiyatsız kullanabilecek.

Depremde irtibatın çökmesinden birinci derecede sorumlu olan GSM şirketlerine birtakım imtiyazlar tanındı.

GSM şirketleri zelzele bölge bulunan müşterilerin fatura borçlarının tahsilinde aşikâr mühletlerle ertelemeye gitmişti. Lakin borçların silinmesi talepleri şimdi karşılık bulmamıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile depremzedelerin cep telefonu faturalarının tahsilinden feragat eden GSM işletmecilerine ayrıcalıklar tanınacak.

Depremzedelere yeni taşınabilir abonelikten birinci tesis özel bağlantı vergisi ve mevcut taşınabilir aboneliklerinden üç aylık telsiz ruhsatname ve kullanım fiyatı alınmayacak. Fatura bedelleri vergi usul kanunu kapsamında “tahsiline imkan kalmayan bedelsiz alacak” olarak kabul edilecek.

İşletmeciler, telsiz aygıt ve sistemlerini, gerekli bilgi ve dokümanları Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumuna göndermek kaydıyla kurarak, OHAL mühletince fiyatsız olarak kullanabilecek.

GSM işletmecilerinin kendi hükmî kişilikleri ismine tesis edilecek olan ve aciliyet arz eden irtibat altyapıları, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca fiyatsız olarak verilecek yer seçim dokümanı ve mahallin mülki amirliğince verilecek müsaade haricinde ayrıca bir doküman aranmaksızın kurulacak.

Bu tesisler için OHAL mühletince kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin yerlerde yer kullanım bedeli ve geçiş hakkı fiyatı alınmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir