Deniz Berktay, Kiev’den bildiriyor: Rusya ilhaka hazırlanıyor

Moskova’nın Ukrayna’da işgali altında bulundurduğu Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye vilayetlerinde 23-27 Eylül’de düzenlediği Rusya’ya bağlanma referandumunda “Evet” sonucu çıktı. Rus yetkililer, Donetsk’te yaklaşık yüzde 99, Lugansk’ta yüzde 98, Zaporojye’de yüzde 93, Herson vilayetinde ise yüzde 87’nin Rusya’ya bağlanma lehinde oy kullandığını söylüyor. Sonuçları tanımayacağını duyuran Ukrayna ise Rusların bu bölgelerde halka zorla oy kullandırdığını tabir ediyor.

Referandumun akabinde Lugansk, Zaporojye ve Herson’un Rus yanlısı yöneticileri, Rus önder Vladimir Putin’e başvurarak bu vilayetleri Rusya’ya dahil etmesini istediler. Lakin toprak ilhakı için anayasada değişiklikler yapılması gerekiyor. Bu çerçevede, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın 3 Ekim’de, üst kanadı Federasyon Meclisi’nin de 4 Ekim’de toplantı yapması bekleniyor.

NÜKLEER, MASAYA YATIRILABİLİR

Moskova, sonuçlara nazaran bu vilayetlerin Rusya’ya katılması tarafında karar alırsa bu savaşın daha da derinleşmesi manasına gelecek. Çünkü, Rusya Askeri Doktrini’nde toprakların rastgele bir biçimde atağa uğraması halinde Moskova’nın nükleer silah kullanma hakkının olduğunu belirten bir karar bulunuyor. Anayasada değişiklik yapılması durumunda Rusya’nın nükleer silah kullanması seçeneği gündeme gelecek. ABD idaresi, Rusya’ya nükleer güç kullanması halinde bunun karşılıksız kalmayacağını bildirmişti. Böylece önümüzdeki günlerde bir uzlaşma olmaması ve Rusya’nın bu kararları onaylaması, savaşı dünya açısından öngörülemez noktalara çekme muhtemelliğine sahip. Öbür taraftan Rusya’nın işgali başlattığından bu yana açıkça olmasa da Moskova’ya dayanak veren Çin, sonuçlara ait “Her ülkenin toprak bütünlüğüne hürmet gösterilmeli” açıklamasını yaptı.

AB’DEN YENİ AMBARGOLAR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenski ile dün telefonda görüşerek Rusya’nın ilhak oylamalarının diplomatik eforları zora sokacağını tabir etti. Referandum sonrası Avrupa Birliği (AB) kararı tanımayacaklarını duyurarak Rusya’ya karşı 8. yaptırım teklifini duyurdu. Moskova’yı 7 milyar Avro’dan yoksun bırakması beklenen paket, askeri teknoloji eserleri ve elmas üzere kimi Rus mallarına ambargo ile petrole tavan fiyat uygulanmasının yasal temelini içerdi. Ayrıyeten, AB vatandaşlarının Rus devlet şirketlerinin idare organlarında oturmasını yasaklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir