Çocuk felcine dikkat çekmek için Nemrut Dağı zirvesinde konser

Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü tarafından bu yıl 22.’sini UR. 2430. Bölge başta olmak üzere 2420. ve 2440. Bölge Federasyonuna bağlı kulüplerin de takviyesi ve iştiraki ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Engelliler ile Nemrut’a Tırmanıyoruz” aktifliği kapsamında Dünyaca ünlü çello sanatkarı Jamal Aliyev, engellilerin problemlerine ve ‘Çocuk felci hastalığına son’ sloganıyla aşının değerine dikkat çekebilmek için UNESCO’nun dünya kültür mirasları ortasında yer alan Nemrut Dağı’nın doruğunda konser verdi.

Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü tarafından klasik hale getirilen ve bu yıl 22’incisi düzenlenen “Engellilerle Tepede Nemrut’a Tırmanıyoruz” projesi kapsamında 2206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı tepesinde gerçekleştirilen aktifliğe katılmak için gelen onlarca engelli Mehmetçik ve rotaryenlerin yardımı ile doruğa taşındı.

Bu şiddetli tırmanışın akabinde doruğa çıkarılan engelliler ve konuklar çello sanatkarı Jamal Aliyev’in harika konseriyle doruğa ulaşmanın memnunluğunu yaşadı.

“MUHTEŞEM BİR KONSER DİNLEDİK”

Adıyaman Nemrut Rotary Kulübünün gerçekleştirdiği bu tertibin bölgenin ve ülkenin tanıtımına büyük katkılar sağladığına dikkat çeken Lider Ferit Binzet; “Güneşin doğuşu ve batışının devasa Kral ve İlah heykellerinin ortasında en hoş izlendiği, UNESCO tarafından dünya Kültür Mirasları ortasında yer alan 2206 metre yükseklikteki Rablerin Göksel Tahtı Nemrut Dağı’nın tepesinde çello sanatkarı Jamal Aliyev tarafından doğu ve batı kültürünü yansıtan yapıtların seslendirildiği harika bir konser dinledik. Bu tertip ile tüm dünyada Rotary’nin muvaffakiyetle yürüttüğü ‘Çocuk Felcine Son’ kampanyasına ve tüm dünya’da hala devam eden koronavirüsle gayret için aşının kıymetin dikkat çekmek istedik. Dünyanın en yüksek açık hava müzesi olan Nemrut Dağı’ndan tüm dünyaya seslenerek aşılarınızı yaptırın diyoruz” dedi.

Etkinliğe katılan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar burada yaptığı açıklamada, “22 yıldır devam eden “Rotary Engelliler ile dorukta Nemrut’a Tırmanıyoruz” projesi ile bugüne binlerce engelliyi Nemrut Dağı’nın doruğunda buluşturan bu proje gerekten Adıyaman için değerli. Gelecekte bu projenin çok daha fazla iştiraklerle gerçekleşeceğine inanıyorum bugün burada düzenlenen dünyaca ünlü çello sanatkarı Jamal Aliyev, konseri hem kentimizin hem de Nemrut Dağı’nın tanıtımına katkı sağlıyor ben projede emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Rotary 2430. Bölge Guvernörü Emre Öztürk; ”Rotary’nin uluslar ortası projelerinden birisi olan POLIO (çocuk felci) hastalığı ile çaba edilmesi ve aşının değeri ile engellilerin meselelerine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak maksadıyla Rablerin Göksel Tahtı Nemrut Dağı’nda bir ortaya geldik. Bu süper yerde kusursuz bir konser dinledik. Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü’nün. 22 yıldır muvaffakiyetle gerçekleştirdiği bu tertibe emeği geçen herkese teşekkür ederek lütfen çocuk felcine son vermek için aşılarınızı yaptırın“ dedi.

“BÜYÜK MEMNUNLUK DUYDUM”

“Nemrut Dağı’nda tarihin tepesinde harika bir konser verdiğimiz için inanılmaz bir memnunluk yaşadık” diyen Çello Sanatkarı Jamal Aliyev, “Çocuk felcine son vermek için büyük bir efor gösteren Rotary tıpkı vakitte engellilerin problemlerine dikkat çekerek kıymetli bir toplumsal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor. Bu türlü bir tarihi yerde böylesine manalı bir tertipte yer almaktan ve konser vermekten büyük memnunluk duydum” dedi.

Zirvede gerçekleştirilen tertip sonrasında Adıyamana valisi Mahmut Çuhadar Jamal Aliyev’e ve Kahta Kaymakamı Selami Korkutata yıllardır Nemrut Dağı!nda düzenlenen etkinliklere takviye veren Kadir Dursun’a kural üzerinde ter alam Nemrut heykellerinden ikram ederken Rotary 2430. Bölge Federasyonu Başkanı Emre Öztürk ile Rotary 2420. Bölge Federasyonu Başkanı Suat Baysan Jamal Aliyev’e Çocuk Felcine Son diyerek düzenledikleri konser için teşekkür ederek Polio yeleği ve Rotary şapkası armağan etti.

Etkinlikler, Nemrut Dağı’nın doruğunda daima birlikte hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir