CHP’li Tanrıkulu: CHP olarak kayyum uygulamasına karşıyız

CHP’li İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, Ankara Milletvekili Levent Gök ve Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Millet İttifakı’nın temsilcileri ile kentteki özel bir tesiste basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Tanrıkulu, 6 siyasi partiyi bağlayan ortak siyasetler metninde kayyım uygulamasının olmadığını tabir ederek, “28 Mayıs’ta bu tertibi değiştirmek istiyoruz. Ayrıyeten 6 siyasi partiyi bağlayan ortak siyasetler metni var. Bu ortak siyasetler metninde de sonuçta kayyum uygulamasına son verileceği yazılıdır. Ayrıyeten dün kamuoyuna açıklanan protokolde de çok açık bir biçimde, mutlaklaşmış bir mahkumiyet kararı olmadan hiçbir seçilmişin misyondan alınmayacağına dair bir düzenleme var. Hasebiyle bunlara bakmak lazım” dedi.

‘ORTAK SİYASETLER METNİNE BAKILMASI YETERLİDİR’

Kayyum tartışmalarıyla Yeşil Sol Partili seçmenlerin başında soru işareti yaratılmaya çalışıldığını söz eden Tanrıkulu, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kayyum uygulamasına kesin bir biçimde karşı olduğumuzu tabir ediyoruz. Ayrıyeten ittifak partileri olarak da bu türlü bir sorumluluğumuzu da ortak siyasetler metninden de geçirmiş durumdayız. Buna bakılması kafidir. Bilhassa Erdoğan’a yakın medya, bu mevzuyu öne çıkartarak Yeşil Sol Partili seçmenlerin başında soru işareti yaratmaya çalışıyor. Kürt seçmenler, politik derinliği olan seçmenlerdir. Hasebiyle pazar günü sandığa gitmenin ne manaya geldiğini herkesten çok uygun bilmektedir. Hasebiyle bu seçmenlerimiz de pazar günü sandığa giderek bu iktidarın sonlanması konusunda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerdir. Benim inancım budur” diye konuştu.

DHA’ya kayyım uygulamasının Anayasaya karşıt olduğunu belirten İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu ise şöyle konuştu:

“Anayasa 127’de kayyum yoktur. Kayyum bir OHAL’de öngörülen düzenlemedir. O sonradan maddeleşti. Lakin Anayasaya alışılmamıştır. Münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası yürürlüktedir. Bu Anayasa yürürlükte olduğu sürece kayyum uygulaması Anayasaya karşıt olur. Burada zati o evrakta kayyum kelamı geçmemektedir. Kıymetli olan mahkeme kararıdır. Lakin Anayasaya nazaran de mahkeme kararıyla alınsa bile meclis üyelerinden biri seçilir. Hasebiyle Anayasaya karşıt uygulama kelam konusu olamaz. Kıymetli olan pahalı arkadaşlarımın da belirttiği üzere yaşamsal bir eşiktir. O eşiği aşabilirsek bunları tarihe gömmek ortak irademizle gerçekleşecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir