CHP’li Mahir Polat: MHP toplantısına katılan imam neyi istişare etti?

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyesi ve İzmir Milletvekili Yetenekli Polat, MHP İzmir vilayet ve ilçe yöneticileri ile meclis üyelerinin evvelki gün Dikili Öğretmenevi’nde düzenlediği istişare toplantısına katılan imam Bayram İşbilen’le ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

“CAMİYE, KIŞLAYA SİYASET GİRMEYECEK”

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Polat, şunları kaydetti:

“Milliyetçi Hareket Partisi Dikili İlçe Başkanlığı’nın konut sahipliğinde gerçekleştirdiği istişare toplantısına Dikili’de imamlık yapan Bayram İşbilen’in de katıldığı toplumsal medya ve basına yansımıştır. Bu fotoğraf; kokuşmuş düzenin, parti devleti anlayışının fotoğrafıdır. Son periyotta Cumhur İttifakı’nın siyasi etkinliklerinde kamu çalışanları sıkça görülmektedir. Bu durum Cumhur İttifakı’nın yarattığı siyasi iklimin yansımasıdır. Bu fotoğraflarda uzunluk gösteren şahıslar kimden yürek almaktadır? MHP toplantısına katılan imam neyi istişare etti? Tek adam rejiminin bu çürümüşlüğüne son vereceğiz. Yarının Türkiye’sinde Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da tekraren vurguladığı üzere mescide, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek. İbadethanelerimizde vazifeli şahısların, kutsallarımızın siyasete gereç edilmesi canımızı yakıyor. Kutsallarımızı artık siyasete materyal etmeyin.”

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NIN BİLGİSİ DAHİLİNDE MİDİR?”

Polat, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

– Diyanet İşleri Başkanlığı işçisinin siyasi toplantılara katılma hakkı ve yetkisi var mıdır? Kelam konusu hak ve yetkinin hukuksal desteği nedir?
– 633 Sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Vazifeleri Hakkında Kanun’un “Siyasetle İlgilenme” başlıklı 25. unsuru yürürlükten kaldırılmış mıdır? Kelam konusu husus yürürlükten kaldırıldıysa neden ilan edilmemiştir? Kelam konusu unsur yürürlükteyse neden uygulanmamaktadır?
– Dikili imamı Bayram İşbilen’in siyasi parti toplantısına katılması Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bilgisi dahilinde midir?
– Dikili imamı Bayram İşbilen’in siyasi parti toplantısına katılması makamınızın bilgisi dahilinde midir?
– Dikili imamı Bayram İşbilen hakkında bahse ait olarak başlatılan bir soruşturma var mıdır?
– Son 5 yılda, yılları farklı ayrı belirtilmek suretiyle, “Siyasetle İlgilenme” sebebiyle işine son verilen Diyanet İşleri Başkanlığı personeli sayısı kaçtır?

“DEVLETİN PARTİSİ OLMAZ”

Mahir Polat, bir yurttaşın MHP’nin Dikili’deki istişare toplantısının öğretmenevinde yapılması ile ilgili yansısını de toplumsal medya hesabından paylaşmıştı. Dikili Öğretmenevi’nin giriş kapısını örten MHP bayrağının göründüğü ve yurttaşın “Öğretmenevinden diğer bir yer bulamadınız mı? Atatürk’ün bayrağı bile yok. Sadece MHP bayrakları” diye reaksiyon gösterdiği görüntüyü paylaşan Polat, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabını etiketleyerek şu açıklamayı yapmıştı:

“Devletin partisi olmaz. Dikili Öğretmenevi mi yoksa MHP ilçe başkanlığı mı? Asılan parti bayrakları bilginiz dahilinde mi Sayın Bakan? Öyleyse vahim değilse çok daha vahim!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir