Cezayir’deki üniversitelerde Fransızcanın yerini İngilizce alacak

Cezayir’deki üniversitelerde 2023-2024 akademik yılından itibaren Fransızcanın yerini İngilizce alacak.

Cezayir’in yayın kuruluşlarından Şuruk Online’da yer alan habere göre Yükseköğretim Bakanlığı, gelecek akademik yıldan itibaren üniversitelerde Fransızcanın yerine İngilizcenin eğitim lisanı yapılması için hazırlıklara başladı.

Bakanlık, bu mevzuda yükseköğretim kurumlarıyla irtibata geçilmesi ve hazırlık toplantıları düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Yükseköğretim Bakanlığı Genel Sekreterliğince, dün rektörlere gönderilen yazıda Bakan Kemal Bedari’nin talimatları doğrultusunda gelecek akademik yıldan itibaren İngilizcenin eğitim lisanı yapılması emeliyle yaz tatili öncesi toplantılar gerçekleştirilmesi ve pedagojik gruplar oluşturulması istendi.

Bakanlık, 28 Eylül 2022’de üniversitelerde İngilizcenin desteklenmesi ve teşvik edilmesi istikametinde karar almış ve bununla ilgili çalışmalara başlamıştı.

Cezayir’de üniversitelerde birinci yabancı lisan olarak Fransızcanın yerini İngilizcenin alması, son yıllarda kamuoyunda sıkça tartışılan sıkıntılar ortasında.

Bu adımın Cezayir ile Fransa ortasında öteden beri süregelen siyasi sıkıntılarla da alakalı olduğu söz ediliyor.

CEZAYİR’DE 15 MİLYON KİŞİ FRANSIZCA KONUŞUYOR

Cezayir’in üye olmayı reddettiği Memleketler arası Frankofoni Örgütünün 2022 raporuna nazaran 45 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 15 milyon kişi Fransızca konuşuyor.

Cezayir’deki siyasi parti ve dernekler, son yıllarda global çapta bilim etraflarında en çok konuşulan lisan olduğu gerekçesiyle İngilizcenin eğitimin sisteminin birinci evresine konulması istikametindeki taleplerini artırmaya başlamıştı.

Arapçanın birinci, Berbericenin (Amazig dili) ikinci resmi lisan olduğu Cezayir’de Fransızca da halk tarafından geniş halde kullanılıyor. Fransızca, ülkede ilkokuldan itibaren eğitim müfredatında yer alıyor.

FRANSIZCANIN TESİRİNDEN KURTULMA ÇALIŞMALARI

Fransızcanın tesirinden kurtulma tarafında genel eğilimin olduğu Cezayir’de mevcut idare, devlet okullarında İngilizce öğretimini destekleyerek Fransız lisanının egemenliğinden kademeli olarak kurtulmaya çalışıyor.

Bazı bakanlıklar ise resmi yazışmalarda Fransızca yerine Arapça kullanımını başlattı. 2000 dinarlık banknotların birinde Arapça ve Fransızca yerine İngilizce ve Arapçanın kullanılması, Fransızca kullanımının basamaklı olarak kaldırılmasına yönelik eğilimi gösteriyor.

Bu çerçevede yeniden Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un geçen yılki talimatı doğrultusunda İngilizce, ilköğretim müfredatına dahil edildi ve öğrenciler 2022-2023 eğitim yılında birinci kere İngilizce eğitimi almaya başladı.

Fransızcanın toplumun geniş bölümleri ortasında kullanıldığına ve ilkokuldan itibaren eğitim müfredatında yer aldığına dikkati çeken Tebbun, “Fransızca, savaştan bize kalan ganimettir, İngilizce ise dünya lisanıdır.” tabirini kullanmıştı.

Politik ve kültürel literatürde çokça vurgulanan Fransızcanın “savaş ganimeti” olduğu söylemi, Cezayir’de 1830-1962 yıllarındaki Fransız sömürge periyoduna atıfta bulunmak hedefiyle kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir