Bursa Tabip Odası, emekli hekimler için seslendi


BURSA (İGFA) – Bursa Tabip Odası, Türkan Saylan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında emekli doktorların hak ettikleri ömür standartlarına ulaşmaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etti.

Açıklamaya; Bursa Tabip Odası Lideri Dr. Kadir Binbaş, Bursa Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muhsin Güllü, Bursa Tabip Odası Emekli Doktorları Komitesi ismine Dr. Ali Erdal Baççıoğlu, Bursa Tabip Odası geçmiş periyot liderlerinden Dr. Ahmet Doğan, Dr. Güzide Elitez, Dr. Ertuğrul Aydın, Dr. Levent Tufan Kumaş ve Bursa Tabip Odası Olağandışı Durumlarda Sıhhat Hizmetleri Kurulu Lideri Dr. Seçkin Kara katıldı.

Bursa Tabip Odası ismine açıklama yapan Dr. Kenan Ergus, Türkiye’de çalışan yahut iş arayan emeklilerin oranı 2002 yılında yüzde 36,6 iken, 2023 yılında yüzde 55,3’e yükseldiğine dikkati çekerek, “2002 yılında emekli aylığının kişi başına GSYH’ye oranı yüzde 46,4 iken, 2024 yılının başında bu oran yüzde 27,7’ye gerilemiştir. Bu artış yalnızca emekli tabiplerin değil ülkemizdeki tüm emeklilerin geçinmek için çalışmaya devam etmek zorunda kaldığını göstermektedir. Her geçen yıl şiddetini arttıran emek aykırısı düzenlemelerin, uygulanan ekonomik siyasetlerin vebalini milyonlarca insan çekmektedir” dedi.

BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan tabiplerin maaşları ortasındaki farkın, emekli tabipler ortasındaki eşitsizliği ve ayrımı daha da derinleştirdiğini vurgulan Dr. Kenan Ergus, “Emekli doktorlarımızın insanca hayat şartlarına kavuşabilmesi için, acil olarak taleplerin yerine getirilmesi konusunda yetkililere davette bulunuyoruz” dedi.

Açıklamada, emekli doktorların geçimlerini sağlamak için tekrar işgücü piyasasına dahil olmak zorunda kalmakta, özel hastaneler yahut ortak sıhhat güvenlik ünitelerinde (OSGB) düşük fiyatlarla, uzun çalışma saatleri ve uygunsuz çalışma şartları altında çalıştığına vurgu yapılarak, emekli doktor maaşları yoksulluk hududunun üzerine çıkarılması ve hekimlik mesleğinin toplumsal yararı ve kıymeti bakımından tartışılmaz ve karşılaştırılamaz nitelikte olduğu, emekli doktorlara de hak ettikleri bir aylık bağlanması konusundaki davetler yinelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir