BUPAR Araştırma ‘Z Kuşağı’ Raporunu Paylaştı

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde seçimlerde 64 milyon civarında seçmenin oy kullanması beklenirken bunların yaklaşık 13 milyonunu ‘Z kuşağı’ olarak isimlendirilen, yaşları 18-25 ortasında değişen gençler oluşturuyor. Peki bu gençlerin tercihleri ne tarafta olacak? Bupar Araştırma Şirketi, gençlerle ilgili yeni araştırma raporunun sonuçlarını paylaştı.

Kamuoyu araştırmaları gençlerin oylarının seçim yarışında belirleyici faktör olacağını gösteriyor.

14 Mayıs’ta oy kullanacak olan 18-25 yaş ortası gençlerin tercihini tahlil eden Bupar Araştırma Şirketi Başkanı Erdal Akaltun, gençlerle ilgili yeni araştırma raporunun sonuçlarını paylaştı.

Cumhuriyet’e konuşan Akaltun, ‘Türkiye genelinde yüz yüze görüşme sağlanarak toplam 3 bin yüz kişi ile, 12 bölgede yapılan araştırmaya nazaran gençlerin yüzde 80’i Cumhur İttifakı dışındaki partilere ve önderlere oy verecek’ dedi.

Gençlerin siyasal iştirakinde evvelki yıllara nazaran artış olduğunu kaydeden Akaltun, “Siyasal iktidarın kendileriyle ilgili politakalarının olmaması nedeniyle gençlerin siyasal motivasyonu yoktu. Birinci sefer var olan nizamda iktidarın değişme ihtimali gençleri heyecanlandırıyor. 1980’den sonraki sürece baktığımızda gençlerin en çok siyasal iştirak sağlayacakları bir seçim olacak” sözlerini kullandı.

Akaltun ayrıyeten, “Eğitim nedeniyle gitmek isteyenler dışında mutsuz oldukları için yurtdışına gitmek isteyen gençlerin yüzde 80’i iktidarın değişmesi durumunda gitmekten vazgeçeceklerini söylüyor” dedi.

Akaltun son olarak araştırma sonuçlarına nazaran Cumhur İttifakı’nın Meclis’te çoğunluk sağlamasının mümkün olamayacağını söyledi.

Siyaset bilimci Edgar Şar, AK Parti iktidarı boyunca birçok defa seçime giden genç seçmenin bu seçimde 20 yıldır yol açmadığı değişikliğe yol açacağını belirterek, “Daha evvelki seçimlerde birinci defa oy kullanacak seçmen kümesinin Türkiye’deki genel oranlarla çok zıt düşmediğini gözlemlerdik. Birinci sefer bu seçimde oy kullanacak gençler ortasında CHP ve muhalefet öne geçmiş durumda” dedi.

Genç seçmen kümesinin birinci defa Türkiye genelinden farklı düşündüğünü belirten Şar, ‘2013’te Seyahat Parkı periyotlarında Z nesli kuşağı 15 yaşındaydı. O yaştan itibaren AK Parti’nin otoriterleşmeye başladığı devri ve evvelki jenerasyonun sahip olduğu toplumsal imkânlara erişemediklerini gördüler’ ifadelerini kullandı. 

Şar ayrıyeten, ‘Millet İttifakı’nın sadece tek adamdan oluşmadığını, içinde gençlerin de olduğu geniş bir koalisyon olduğunu ve birçok genç siyasi temsilcisinin olduğunu gösterecek bir yaklaşıma gereksinimi var’ değerlendirmesinde bulundu.

Kuşak araştırmacısı Evrim Kuran birinci kere sandığa gidecek gençlere yönelik, “Kolay ikna edilebilecek bir jenerasyon değil” diyerek şu sözleri kullandı:

‘Aslında, ikna edilmeye çalışılması gereken bir nesil da değil. Seçim öncesi gençleri hatırlayan, -mış üzere yapan önderlerin, tertiplerin işi nitekim çok sıkıntı. Türkiye’de genç olmanın hiç kolay olmadığını, gençlerin işsizlik, liyakat, ayrımcılık, bayana şiddet üzere korkularıyla hayatta kalmaya çalıştıklarını biliyoruz. Ülkenin tüm nesillerinin olduğu üzere gençlerin de her zamankinden daha çok umuda, farklılıklara hürmet ve kapsayıcılığa, söz özgürlüğüne, hukukun üstünlüğüne gereksinimi var.

Gençlerle samimi etkileşim kıymetli. Gençler, eğitim, istihdam ve bilhassa de yetkinlik gelişimi mevzularında gençlere dokunabilen siyasilere takviye vereceklerdir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir