BM Sudan’da 22 kişinin öldüğü hava saldırısını kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Sudan’da 22 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısını kınadı.

BM Genel Sekreterlik sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Guterres’in Sudan’da 22 kişinin öldüğü hava saldırısını kınadığı, hayatını kaybedenlerin yakınlarına da başsağlığı dilediği belirtildi.

Açıklamada,

“Genel Sekreter, silahlı güçler ortasında devam eden savaşın Sudan’ı tam ölçekli bir iç savaşın eşiğine getirerek potansiyel olarak tüm bölgeyi istikrarsızlaştırmasından derin tasa duymaya devam ediyor.”

tabiri paylaşıldı.

Sudan ordusu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında devam eden çatışmalarda dün, orduya ilişkin savaş uçakları başşehrin batısındaki Umdurman’ın Darüsselam Mahallesi’ne hava saldırısı düzenlemişti.

Görgü şahitleri, bayan ve çocukların da ortalarında olduğu en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmiş, HDK’den yapılan açıklamada ise atakta en az 31 kişinin öldüğü ve onlarca sivilin yaralandığı kaydedilmişti.

Sudan’da ordu ile HDK ortasındaki çatışmalar

Sudan ordusu, bir vakitler desteklediği fakat bağımsız ve paralel bir ordu üzere davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin, 2 yıl içerisinde büsbütün orduya entegresini istemişti.

HDK’nin ise sivil bir hükümetin akabinde yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan kelam savaşı ve gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar ortasında başşehir Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı ve Birleşmiş Milletlere nazaran, çatışmalarda birçok sivil 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve on binlerce kişi yaralandı. Ayrıyeten ülke içinde ve dışında 3 milyona yakın kişi yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir