Bakandan dikkat çeken sözler: “İsrail düşmanı Bella Hadid”

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Çarşamba günü bir televizyona yaptığı açıklamalarında “Benim hakkım, karımın ve çocuklarımın Yahuda ve Samiriye’de dolaşma hakkı, Arapların hareket özgürlüğünden daha önemlidir” demiş ve ağır tenkit almıştı.

Bakan Ben-Gvir daha sonra konuşmasının bir kısmının kasıtlı alınarak palavra haber yapıldığını belirtip “Dün bir televizyon yayınında Musevilerin yaşama ve terör taarruzlarında öldürülmeme hakkının, Yahuda ve Samiriye’deki Arapların güvenlik kısıtlaması olmaksızın yollarda seyahat etme hakkından üstün olduğunu söyledim” açıklamasını yaptı.

Bakan Ben-Gvir “Ancak İsrail radikal Solu, güya Musevilerin Araplardan daha fazla sivil haklara sahip olduğuna dair ırkçı bir beyanda bulunmuşum üzere bana iftira atmak için açıklamamdan seçici bir biçimde bir kısmı kesti, hatta kasıtlı olarak yanlış alıntı yaptı ve bağlamı kaldırdı” tabirlerini kullandı.

Babası Filistinli olan Bella Hadid ise Perşembe günü toplumsal medya hesabından “Hiçbir yerde, hiçbir vakit, bilhassa de 2023’te, bir hayat başkasından daha bedelli olmamalı. Bilhassa etnik kökenleri, kültürleri yahut saf nefretleri nedeniyle” açıklamasını yaptı.

“RÖPORTAJIMDAN KESİNTİYİ ALIP, DAĞITTINIZ”

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir dün toplumsal medya hesabından Hadid’e karşılık vererek şunları söz tabirleri kullandı;

“İsrail düşmanı Bella Hadid, günaydın. Dün gördüm ki, beni ırkçı ve karanlık göstermek için bir röportajımdan bir kesiti alıp tüm dünyaya dağıttınız.”

“Yani evet, benim ve Yahudi kardeşlerimin Yahuda ve Samiriye yollarında inançlı bir halde seyahat etme ve meskenlerine dönme hakkı, bize taş atan ve bizi öldüren teröristlerin hakkından daha ağır basmaktadır. Özür dilemiyor ve sözlerimden geri dönmüyorum. 1000 defa daha söyleyeceğim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir