Bakan Özhaseki ve Başkan Büyükkılıç 271 bin 500 fidanı toprakla buluşturdu

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Kayseri’nin bahar periyodunda ağaçlandırılması için gerçekleştirilen kentin, Erciyes Dağı Tekir Yaylası ve Etrafı, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi ve Ali Dağı olmak üzere 3 noktasındaki faaliyetler, Erciyes Dağı Tekir Yaylası ve Etrafı Karbon Yutak Alan Ağaçlandırması Merasimi ile gerçekleştirildi.

Törene Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve eşi Sevinç Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç ve eşi Necmiye Büyükkılıç’ın yanı sıra Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile eşi Sümeyra Çiçek, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, bakanlık bürokratları, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Sayın Bayar Özsoy, Murat Cahid Cıngı, AK Parti Vilayet Lideri Fatih Üzüm, kaymakamlar, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, genel sekreter yardımcıları ve daire liderleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

3 noktada gerçekleşen fidan dikim programında Bakan Özhaseki, görüntülü görüşme formülüyle fidan dikim noktalarındaki dikim aktifliğine temas gerçekleştirerek dikim faaliyetini takip etti.

“ŞEHİRLERİN HAYATI DEVLETLERİN HAYATINDAN BİLE UZUNDUR”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki Erciyes Dağı Tekir Yaylası ve Etrafı Karbon Yutak Alan Ağaçlandırması Töreni’nde yaptığı konuşmada, bilim adamlarının sözü olan ‘Şehirlerin hayatı devletlerin hayatından bile uzundur’ kelamını hatırlatarak, Anadolu’nun kadim kentlerinin tarihinden örnekler verdi. Kayseri’deki turizm noktasında Erciyes Dağı’nı turizme kazandırmayı başardıklarını lisana getiren Özhaseki, kelam mevzu bölgede yeşillendirme çalışmalarının gerçekleştirildiğini ve 7 milyona yakın ağaç dikildiğini kaydetti. Bakanlık olarak misyonlarının güç olduğunu söyleyen Bakan Özhaseki, bir yandan etraf kirliliğini tedbire, yeşillendirme faaliyeti gerçekleştirme öte yandan da zelzele ülkesi olan Türkiye’de sarsıntının ziyanlarını gidermeye, sarsıntının yaralarını sarmaya çalıştıklarını vurguladı. Kelamlarının sonunda Türk kültür ve medeniyetinde ağacın çok kıymetli bir yeri olduğuna değinen Özhaseki, örnek olacak 271 bin 500 fidanı bugün toprakla buluşturduklarının altını çizdi.

“AMACIMIZ DOĞAYI, ÇEVREYİ ÖNEMSEMEK, BU MEVZUDA GEREKLİ HASSASLIĞI GÖSTERMEK”

Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükılıç, Erciyes Dağı’nın kıymetini herkesin takdir ettiğini lisana getirerek, Bakan Özhaseki’nin Türkiye ve dünyadaki en kıymetli kayak merkezlerinden biri haline gelen Erciyes Kayak Merkezi’ni hayata geçirdiğini söyledi. Lider Büyükkılıç, gerçekleştirilen bu manalı çalışmalardan ötürü Bakan Özhaseki ve ekibine teşekkür ettiği konuşmasında, “Erciyes Kayak Merkezi’mizin ağaçlandırma ile birlikte daha da mana kazanacağını, tıpkı vakitte bu bölgede yapılacak çalışmalarla karbon izi ile ilgili yapılması gereken çalışmalara kıymet verildiğini de daima bir arada gözlemlemekteyiz. Gayemiz doğayı, çevreyi önemsemek, bu hususta gerekli hassaslığı göstermek. Besmeleyi çekip ağaçları dikip, Erciyes’imizi tıpkı vakitte bu bembeyaz karlarla büründüğü periyottaki karları ile yemyeşil tabiatla bütünleşerek en manalı kayak merkezi olma yolundaki gayretimizi belirtiyoruz” diye konuştu.

AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı ise yıllardır yalnızca suyunda, manzarasında faydalanılan Erciyes’in, artık dünya standartlarında bir kayak merkezi haline geldiğini tabir ederek, Bakan Özhaseki’ye bu emeği için teşekkür etti ve dikilen fidanların iyi olmasını diledi.

Fidan dikim merasimine Ali Dağı’ndan manzaralı görüşme ile katılan AK Parti Kayseri Milletvekili Sayın Bayar Özsoy ise global ısınma ile İç Anadolu’nun da çok etkilendiğini ve bu uğraşların çok manalı olduğunu lisana getirerek emeği geçenlere teşekkür etti. Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın da “Emeği geçenlerden Allah razı olsun diyerek” Ali Dağı yürüyüş parkuru hakkında bilgiler verdi.

Törene Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’nden katılan AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu ise Kayseri’nin son devirde çekim noktası olan Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ne dikilen fidanların güzel olması temennisinde bulundu.

Törende ayrıyeten günün anısına Etraf, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Uğraş Genel Müdürü Nurettin Taş tarafından Bakan Özhaseki’ye Erciyes, ağaçlar ve Bakan Özhaski’nin portresinin yer aldığı fotoğraf tablosu armağan edildi.

Bakan Özhaseki, Başkan Büyükkılıç ve beraberindeki iştirakçiler, Erciyes Kayak Merkezi’nde de incelemelerde bulunarak kentin 3 noktasında toplam 271 bin 500 fidanı da toprakla buluşturdu.

YILDA 2 BİN 468 TON KARBON TUTACAK, TOPLAM 271 BİN 500 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Dikilecek fidanların yılda 2 bin 468 ton karbonu tutacağı bir yutak alanı teşkil edeceği toplam 271 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu. 97 bin sarıçam, 95 bin yalancı akasya, 33 bin huş, 14 bin ardıç, 13 bin 744 kuşburnu, 3 bin 756 ahlat, 1.500 titrek kavak, 4 bin Toros sediri ve 9 bin 500 ağaççık, çalı ve uzun ömürlü bitkinin toprakla buluştuğu merasimde, ağaçlandırılan sahanın iklim değişikliği kaynaklı ani ve şiddetli yağışları ve bu sebeple görülen selleri tahfif etmesi ve nihayeten engellemesi, yörenin hava kalitesini artırması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir