Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na ‘başörtüsü’ yanıtı: ‘Derdi, hesabı, hedefi, hevesi başkadır’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lideri Devlet Bahçeli, partisinin TBMM’deki haftalık küme toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulunuyor.

Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkan satırlar şu formda:

“Kabuk bağlamış yaraları deşerek siyaset üretilemez. Uçurum kenarında düzmece pehlivanlık pozu verilerek siyaset yapılamaz. CHP Genel Başkanı, Türkiye’yi barıştıracağım diyor, helalleşme ile geçmişi değil, geleceği kurtaracağını belirtiyor. Türkiye’nin barışması için küslüğün hakimiyeti lazım değil mi, pekala bu küslük nerede? Kılıçdaroğlu’nun görüp de bizim göremediğimiz bu küsler nereye saklanmıştır? Kılıçdaroğlu’nun durumu motamot şöyledir: Tatsız aşa tuz neylesin, akılsın başa kelam neylesin. Kılıçdaroğlu’nun ya ruh sıhhatinde telaş verici bir bozulma vardır ya da siyaseti rota sapması yaşamaktadır.”

“TÜRKİYE’DE BAŞÖRTÜSÜ SORUNU BİTMİŞTİR”

“Türkiye barış ve huzurun gıpta edilen ülkesidir. Türkiye küs değildir. Tam aykırısını sav eden Kılıçdaroğlu ve çıkarcı ortakları müfteriler koalisyonudur. Kılıçdaroğlu’na tavsiye ediyorum, diken olup ayağa batıncaya kadar, gül ol da yakaya takıl. Kılıçdaroğlu’nun siyaseti, siyaset değildir. Başörtüsü sıkıntısı milletimizin kalıcı mutabakatıyla çözülmüştür. Bu mevzuyu ısıtıp gündeme getirmenin hiç kimseye yararı dokunmayacaktır. Türkiye’de başörtüsü sorunu bitmiş, mağduriyetler devri kapanmıştır. Kılıçdaroğlu’nun sıkıntısı, hesabı, maksadı, hevesi diğerdir. Yeni bir yasal düzenlemeye de muhtaçlık yoktur.

Hatırlatalım ki 9 Şubat 2008 tarihli 5735 sayılı TC Anayasası’nın kimi hususlarında değişiklik yapılmasına dair kanunla, Anayasa’nın 10. unsurunun 4. Fıkrasına ‘bütün işlemlerinde’ ibaresinden sonra gelmek üzere, her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında tabiriyle 42. hususuna 6. Fıkradan sonra gelmek üzere ‘Kanunda açıkça yazılı olmayan rastgele bir sebeple yükseköğrenim hakkını kullanmaktan yoksun edilemez.  Bu hakkın kullanılmasının sonları kanunla belirlenir’ fıkrası eklenmişti. AK Parti ile birlikte yaptığımız bu değişiklik temel itibariyle başörtüsü sorununu büsbütün çözerek anayasal bir garantiye kavuşturmuştur. 411 milletvekilinin eli adalet için, inanç ve tabir hürriyeti için kalkmıştı.

 

Ancak CHP, Anayasa Mahkemesi’nin kapısında soluğu alarak bu kanunu iptal ettirmişti. Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun 3 Ekim 2022 gecesi toplumsal medya hesabından bir görüntü yayımlayarak, başörtüsüne yasal düzenleme daveti yapması, müteakiben hazırlanmış teklifin TBMM Başkanlığı’na sunulmasına baştan ayağa sahtekarlıktır, sakatlık ve saçmalıktır.”

HEDEFİNDE KILIÇDAROĞLU VAR: ‘KAÇAK GÜREŞME’

“Kılıçdaroğlu’nun 3 Ekim gecesi toplumsal medyadan görüntüyle başörtüsüne yasal düzenleme daveti yapması, teklifin TBMM’ye sunulması baştan ayağa sahtekarlık, savrukluk, sakatlık ve saçmalıktır. O günlerde eller kaosa kalktı manşetlerini unutmuş değiliz. Samimiyse anayasa değişikliği teklifine ‘evet’ desinler. Haydi gelin, dürüstseniz gereğini yapın. İşte er meydanı, işte demokrasi imtihanı. Sayın Kılıçdaroğlu minderden kaçma, kaçak güreşme, mazeret arama. MHP anayasa değişikliğine sonuna kadar var.

“ALEVİ İNANCINA SAHİP KARDEŞLERİMİZ CANIMIZDIR”

“Alevi İslam inancına sahip kardeşlerimizin haklı talepleri vardır. Bu talepler kardeşliğin âlicenaplığı ile insani, tarihi, kültürel, hukuksal ve hakkaniyetler karşılanmalı, ortak akıl ve geniş bir uzlaşma yeri hazırlanmalıdır. Alevi İslam inancına sahip kardeşlerimiz bizim canımızdır, can kardeşlerimizdir.”

“CAMİ NE KADAR BİZİMSE, CEMEVİ DE O KADAR BİZİMDİR”

“Ne başkamız ne gayrımız vardır. Cami ne kadar bizimse, cemevi de o kadar bizimdir. Kerbela ortak sızımız, Hz. Ali manevi büyüğümüz, Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin başta olmak üzere ehlibeytin sayın isimleri yaslı gönlümüzün şehit abideleridir. Geçmişteki olaylara saplanarak yarınlarımızı heba edemeyiz. Alevi kardeşlerimizin hayatında yer eden cemevi gerçeği kabul edilmelidir. Cemevi inanç ve kültür hayatımızın vazgeçilmez gerçeğidir.

MHP’nin dayandığı Türk milliyetçiliği fikri hiçbir vakit ayrımcı olmamıştır. Bizim gönlümüzde herkese yer var. Asırlar boyunca oluşan kaynaşma kültürümüz ülkemizi global güç yapmak yolunun rehberidir. Gelecek ay-yıldızlı bayrağın altındadır. Kardeşlik ruhumuz sarsılırsa geri dönüş mümkün değildir.”

AYRINTILAR GELECEK…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir