Avusturyalı polisleri kurtaran Türk iş insanı kahraman oldu

Viyana Emniyet Müdürlüğü, Avusturya’da Aralık 2022’de iki bayan polis memurunu saldırgandan kurtaran İnanç Dağ’a teşekkür sertifikası takdim etti.

Dağ, olayın nasıl gerçekleştiğini ve Avusturya polisinden aldığı tebrik ve teşekkürü anlattı.

Viyana’da doğup büyüyen 32 yaşındaki iş insanı İtimat Dağ, olayın geçen yılın sonlarına gerçek meydana geldiğini belirterek, başkentteki etraf yolundan konutuna giderken yüzü maskeli, askeri kamuflaj giyinmiş, uzaktan bakılınca elinde silaha benzeyen cisim bulunan saldırganı gördüğünü söyledi.

Dağ, maskeli saldırganın 4 şeritli etraf yolunda elindeki cisimle yoldan geçenlere saldırdığını, otomobillere ziyan verdiğini ve bunun üzerine polisi arayarak bilgilendirdiğini, polisin de kendisine “şüpheli şahsa ait şikayetin kendilerine iletildiğini, şahsın tehlikeli olduğunu, elinde silah bulunduğunu ve olay yerinden uzak durması gerektiğini” söylediğini aktardı.

Bunun üzerine aracını park ederek şahsın olduğu yere yanlışsız ilerlediğini, o sırada da polis memurlarının olay yerine geldiğini kaydeden İnanç, zanlının polisi görür görmez üzerlerine yanlışsız yürümeye başladığını, memurlara kendileriyle gelebileceğini söylediğini, polislerin de “Kendisine yakınımızda ol” dediğini, bunun üzerine birlikte şüpheliye gerçek yürüdüklerini anlattı.

Dağ, “Adamın yürüyüş formundan anladım yani bu olağan bir insan değil, gecenin 02.00’sinde maske ve askeri kamuflajla ve elinde poşetle, bilemiyorsunuz içinde silah mı var, tabanca mı var zira bir şeye güvenip de polisin üzerine hakikat yürüyordu. Maalesef benzeri bir durum yaşadığımız için (2 Kasım 2020’deki terör saldırısı) orada da iki Türk arkadaşımız kahramanca hareket etmişti. Şahıs direkt polisin üzerine yürüdü ve birden o denli bir sert yumruk vurdu ki sol eliyle polis memurunun hızına. O da (Polis memuru da yumruğun şiddetiyle) başını yere vurdu. Nitekim hiç hoş bir imaj değildi. O düşer düşmez ben de bunun (saldırganın) üzerine atladım” diye konuştu.

Saldırganın darbesine maruz kalan bayan memurun düşerek başını sert biçimde yere vurduğunu ve kısa mühlet şuurunu kaybettiğini lisana getiren Dağ, “Bu sırada ikinci polis hanım, destek güçleri organize etme çalışıyordu. Bir baktım (polis memuru ve saldırgan) ikisinin ortasında ben kaldım. Saldırgan beni tehdit ediyordu fakat o sırada yere düşen polis memuruyla da ilgilenemiyordum zira saldırganı bıraksam tahminen polisin silahını almaya çalışırdı. Allah’tan oraya kadar gitmedi olay. Ben şahısla boğuşurken ikimizin üzerine biri atladı. Baktım yere düşen polis memuru Mariella, kalkmış ikimizin üzerine atladı. Ben de dedim ‘Ben saldırgan’ değilim, o an olayı tam kavrayamadı lakin sonra birlikte tutup, elini kelepçeleyip başka destek güçlerle şahsı etkisiz hale getirdik” tabirini kullandı.

YETKİLİLER TEŞEKKÜR ETTİ

Dağ, olaya ait davanın görüldüğünü, saldırganın şizofreni hastası olduğunu öğrendiğini, mahkemede hakim, savcı, başka polislerin kendisine teşekkür ettiklerini söyledi.
Polis memurlarının uygar hamaseti ve yardımından çok etkilendiklerini kaydeden Dağ, toplumun huzurunu sağlayan polislere kendisinin teşekkür ettiğini belirtti.

Dağ, “Ben Mariella ve Katherina’ya (iki bayan polis memuru) dedim, ‘Siz, toplumun huzurunu sağlamak için hareket ettiniz. Şayet kahraman varsa o sizsiniz dedim, ‘Çünkü kendi hayatınızı riske atıyorsunuz ve hiç geri durmadınız, sen adamı görür görmez üzerine yürüdün.’ dedim, ‘Ben hatta senin arkandaydım.’ dedim” sözlerini kullandı.

Dağ, yaptığı hareketin kahramanlık olmadığını kaydederek, “Biz burada yaşıyoruz, Viyana bizim kentimiz, bence yaptığım bir insanlık vazifesiydi. Polis memurunun daha fazla ziyan görmemesi için saldırganın üzerine atladım. Kendimi bir kahraman olarak görmüyorum lakin bu hareketimle burada yaşayan vatandaşlarımızı gururlandırdıysam nitekim ben de keyifli oldum” dedi.

Teşekkür evrakının takdim edildiği manzaraların toplumsal medyada süratle yayılması sonrasında Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun’un aradığını ve tebrik ettiğini anlatan Dağ, “Büyükelçi Ozan Ceyhun’un beni aramasından memnuniyet duydum zira bu aramanın, birlikte ömür ve huzurun korunmasına verilen değer açısından çok değerli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Dağ, Avusturya basınında bu durumun yer alıp almamasının kendisi için çok kıymetli olmadığını, emniyet yetkililerinin, teşekkür evrakının dışında da çok yakın ilgi ve alaka gösterdiklerini söyledi.

“Bunu haber yaparlarsa tahminen topluluğa bir motivasyon verirler” değerlendirmesinde bulunan Dağ, polisin kendisine teşekkür dokümanını verirken çekilen manzaraların emniyet güçlerinin toplumsal medya hesabında en çok izlenen ikinci imaj olduğunu kelamlarına ekledi.

Viyana Emniyet Müdürlüğünün resmi toplumsal medya hesabından, başşehrin 18’inci bölge komiserlerinden Christian Sandner’in Dağ’a teşekkür dokümanını verirken çekilen manzaraları paylaşıldı.

Komiser Sandner, Dağ’ın bir hatalının yakalanmasında emniyet güçlerine verdiği dayanaktan dolayı Viyana Emniyet Müdürü adına kendisine teşekkür dokümanını takdim etti.
Sosyal medya hesabındaki yazılı açıklamada, “Biz polisler de insanız ve sağlıklı bir halde iş çıkışı konutumuza, ailemize, çocuklarımıza, yakınlarımıza dönmek istiyoruz. Bizler de insanız ve bilhassa tehlike anlarında yardıma muhtaçlık duyabiliyoruz. İnanç Dağ, geçen yıl bir uygar hamasetten çok daha fazlasını ortaya koydu” sözlerine yer verildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir