Atatürk ‘halkın yararına sunun’ demişti… Yılda 100 bin kişi ziyaret ediyor

Atatürk, 6 Şubat 1934’teki Çiftehan ziyaretinde şifalı olduğu belirtilen kaplıca suyunun vatandaşın hizmetine sunulması tarafında talimat verdi. Bunun üzerine periyodun Vilayet Özel Yönetimi, 1950’lilerde birinci kazmayı vurarak suyun çıktığı yerde günübirlik kullanım için tesis yaptı.

İl Özel Yönetimi tarafından birebir bölgede 1970’lerde yapılan 10 odalı pansiyon 2005’te 100 odalı tesise dönüştürüldü.

Girişimciler tarafından 2010’dan sonra inşa edilen 2 bin yatak kapasiteli 2 devre mülk ile 4 ve 5 yıldızlı iki otel de  yılda ortalama 100 bin ziyaretçiye termal turizm hizmeti veriyor.

Bölgedeki bir otelin genel müdürü İzzettin Yurtsever, Çiftehan’ın şifalı suyunun Eti, Frig, Roma uygarlıklarından bugüne kadar geldiğini söyledi.

“DÜNYADA BİR BURADA, BİR DE…”

Bazı kaynaklarda güzelleştirici, gençleştirici ve dinlendirici tesirinden ötürü Kleopatra’nın ve Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın Çiftehan’a gittiğinin yer aldığını anlatan Yurtsever, şu bilgileri verdi:

“6 Şubat 1934’te Atatürk trenle buraya geliyor ve ‘Bu çok hoş bir su, derhal burayı imal edin ve halkın faydasına sunun’ diyor. Burada birçok insanın belirli bir kür tedavisinden sonra sıhhatine kavuştuğunu gördüm. Tabiattan gelen 53 derecelik suyu, bayan, erkek ve karma termal havuzlarımıza aktarıyoruz. Hiçbir ısıtma ve su eği yok. Buradaki su, çelikli ve kükürtlü olmak üzere iki ana kaynaktan besleniyor. Bunun içinde sodyum, sülfat, klorür ve kalsiyum bileşimi var. Dünyada bir burada, bir de Endonezya’da bu kalitede ve yararlı su var.”

Yurtsever, buradaki suyun hiçbir biçimde heba edilmediğini vurgulayarak, sıhhat açısından eşsiz bir suya sahip olduklarını, çok istikrarlı ve israf etmeden kullandıklarını belirtti.

Otelde yüzde 80’in üzerinde doluluğa sahip olduklarını aktaran Yurtsever, “Adana, Mersin, Kayseri, Gaziantep ve Kahramanmaraş’tan çok sayıda konuk alıyoruz. Hepsi buradan keyifli gidiyor. Avrupa, Rusya ve Orta Doğu’da sıhhat turizmi manasında bağlantılarımız var, onlar da gelmeye başladı” dedi.

“YEMEK FİYATINA TATİL VERİYORUZ”

Başka bir tesisin işletmecisi Seyhan Şekeröz ise Çiftehan kaplıca suyunun çok kaliteli olduğunu bildirdi.

Atatürk’ün bölgenin turizme kazandırılması tarafındaki talimatıyla Çiftehan’ın tanındığını lisana getiren Şekeröz, “Elimizden geldiği kadar turizmi artırmaya çalışıyoruz. Yemek fiyatına tatil veriyoruz, sayılarımız çok uygun. Bölge, çok daha âlâ yerlerde olması gerekirken atıl kalmış. Bu atıllığı gidermek için elimizden geleni yapıyoruz. Yeni tesisler de yapılıyor, ilgi artıyor” diye konuştu.

Ziyaretçilerden Mehmet Uzer “Çiftehan’a ikinci gelişim. Afyonkarahisar’daki kaplıcalara da gittim ancak oralarla kıyasladığımda buranın suyunun daha düzgün ve şifalı olduğunu gördüm. Bundan sonra fırsat buldukça gelmeyi düşünüyorum” dedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir