Arda Güler gerçeklerini açıkladı: Hafta içinde görüşme gerçekleşti!

Milliyet muharriri Cemal Ersen, Fenerbahçe ve Türk futbolunun en değerli yeteneklerinden Arda Güler için sarı-lacivertlilerin başkanı Ali Koç’un hafta içinde bir görüşme gerçekleştirdiğini söz etti. İşte detaylar…

BARCELONA İDDİASI

İspanyol basını, Arda Güler için Barcelona’nın devrede olduğunu tez etti.  Barcelona’ya yakın olan Fichajes, Katalan devinin 17 yaşındaki 10 numarayı listesine aldığını ve Arda Güler’in gelişimini yakından izlediğini öne sürdü.

Arda Güler için Borussia Dortmund, Ajax ve Napoli’nin de teşebbüslere başlayacağı tez edilmişti.

ÇEKYA MAÇINDA ALANDA OLABİLİR

İlk defa A Ulusal Kadro’ya davet edilen Arda Güler, İskoçya ile oynanan müsabakada mühlet bulamamıştı. A Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, İskoçya maçının akabinde Arda Güler’i en hakikat vakitte kullanmayı planladıklarını söz etmişti. Kuntz, “Arda Güler de baht bulacak. Hakikat vakit geldiğinde talih vereceğiz. Bunun bir gelişim olduğuna inanıyorum.” tabirlerini kullanmıştı.

Stefan Kuntz’un bu akşam Çekya ile oynanacak hazırlık maçının ilerleyen dakikalarında Arda Güler’e talih vermesi bekleniyor.

CEMAL ERSEN: ARDA İÇİN HAFTA İÇİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Milliyet müelliflerinden Cemal Ersen bugünkü köşesinde Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde ortaya atılan tezleri değerlendirirken Cüneyt Çakır için dikkat çeken tabirler kullandı. Cemal Ersen ayrıca Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un hafta içinde Arda Güler için bir görüşme gerçekleştirdiğini de belirtti.

Cemal Ersen’in “Alan şad, satan şad…” başlıklı köşe yazısı şu formda;

Yarın Katar’da Dünya Kupası başlayacak. Yüz milyonlarca insanın gözü bu futbol tertibinde olacak.

Turnuvaya sayılı saatler kala farklı ayrıntılar da gündeme geliyor. Bunlardan birini İngiliz Daily Exprees gazetesi haber yapmış. Habere nazaran, Katar devleti tribünler boş kalmasın diye Pakistan’dan günlük on dolara istekli futbolseverler kiralamış. Otel masrafları ve üç öğün yemek dahilmiş.

En vahim argüman ise tekrar bir gazeteci Amjad Taha tarafından ortaya atıldı. Yalanlanmayan haberde Katar-Ekvador açılış maçı öncesi bir iş insanı aracılığı ile Ekvador’dan sekiz oyuncuya kaybetmeleri için 7.4 milyon dolar rüşvet teklif edildiği belirtilmiş.

Paranın gözü kör olsun. 2.9 milyonluk nüfusunun çoğunluğunu düşük gelirli göçmen personeller ile öteki çalışanların oluşturduğu körfez ülkesi, dünyanın en kıymetli futbol turnuvasına mesken sahipliği yaparken, petrol ve doğal gaz rezervleriyle edindiği serveti nasıl kullanıyor gördünüz mü?

Statların imali sırasında ömrünü yitiren personellerin sayısı ise tam bir muamma. Kimi kaynaklara nazaran 6 binin üzerinde, resmi yetkililere nazaran ise büyütülmeyecek kadar az.

Bunun ismi resmen insan ticareti, kölelik sistemi. FIFA tüm bunlara neden karşı çıkmıyor diye soran olabilir. Neden çıksın ki, turnuvadan elde edeceği gelir 4.2 milyar doları aşkın. Susup oturacak elbette. Ülke federasyonlarına vereceği ödül ise 500 milyon dolar civarında. Alan şad, satan mutlu.
Dünyayı çirkinleştiren bu zihniyetten yalnızca ben rahatsız değilimdir eminim.

‘ANTEP’TE DEĞİL KATAR’DA OLMALIYDI’

Lafı eveleyip gevelemeyeceğim. Katar’daki Dünya Kupası’nda FIFA kokartlı eski hakemimiz Cüneyt Çakır’ın olmamasının başlıca nedeni UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’dir. EURO 2020 gurup elemelerinde yönettiği Slovenya-Avusturya maçının hakemi Çakır’ı unutmayan ve kin güden Ceferin, Türkiye’deki 8 Mart hakem operasyonunu da fırsat bilip hocanın Katar’a gidiş biletini iptal etmişti.

Oysa ulusal grubumuz yok, bari hakemimiz olsa diyen çoktu. Kim gurur duymazdı ki Çakır’ı orada görmekten?

Bu hatırlatmadan sonra dönelim mevzumuza. Üç hafta önce Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Cüneyt Çakır’a jübile planladığını bu köşede lisana getirmiştim. Bugün Cüneyt hoca herkese nasip olmayacak bir biçimde uğurlanacak. Türkiye- Çekya maçının birinci beş dakikasını yönettikten sonra düdüğüne veda edecek.

Bir mevzuya daha değinmiştim. Çakır’ın yıllarca kader birliği yaptığı yardımcıları Tarık Ongun ve Bahattin Duran’ı da dahil edin demiştim.

Federasyon, UEFA’dan yalnızca Çakır için müsaade alabilmiş. Ongun ile Duran’a vize çıkmamış. Anlaşılan Ceferin’in öfkesi Cüneyt hoca ile hudutlu kalmamış. Bu tabloya neden olanların kulakları çınlasın!

‘GENÇLERİ KOÇ MU KURTARACAK?’

Rahmetli İlhan Cavcav yattığı yerden bugün olanları görüyorsa, kemikleri sızlıyordur.

Vefatından sonra oğlu Murat Cavcav’ın uçuruma sürüklediği kulüp, şimdilerde elini taşın altına koyan lider Niyazi Akdaş’ın kapalı olan transfer tahtasının açılması için yaptığı teşebbüsleri önemsiyorum.

Hafta içinde Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç ile görüştü. Ne alaka diyen olabilir. Bir sefer merhum Vehbi Koç, Ali beyin dedesi. Ankara’ya ve Gençlerbirliği’ne çok pahalı katkıları oldu. Sarı-lacivertli yıldız adayı Arda Güler’in Gençlerbirliği futbol akademisinden yetiştiğini herkes bilmeyebilir. Hasebiyle Arda’nın rastgele bir Avrupa kulübüne transferi gerçekleşirse, Gençlerbirliği de satıştan yüzde 20 hisse alacak.

Bu gerçeği bilen Ali Koç’un başşehir takımı liderine maddi manada yardımcı olacağını söylemesi günümüz şartlarında garip değil. Nasıl bir pazarlık içinde olduklarını bilmiyorum.

Ancak Ankaralı olarak içimi acıtan, Gençlerbirliği üzere esaslı bir kulübün geldiği nokta. Bir vakitler Muhteşem Lig’in borcu bulunmayan, hatta kasası para dolu olan kulübü, transfer yasağını kaldırıp 1. ligde tutunabilmek için ne ödünler vermek zorunda kalıyor.
Ahh İlhan abi ahh!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir