Antalya’daki Rus şirket sayısında yüzde 527 artış

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası iki ülke vatandaşlarının Antalya’ya göçü, yabancı şirket sayısında da tesirli oldu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) datalarına nazaran, iki ülkeden Antalya’ya gelen çok sayıda Rus ve Ukraynalı iş yeri kurdu.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Antalya’da kira ve konut fiyatları ile okullarda yabancı öğrenci sayısındaki artışın yanı sıra, Rus ve Ukraynalıların açtığı şirket sayısı da önemli oranda yükseldi.

Rus yatırımcıların geçen yıl açtığı şirket sayısı bir evvelki yıla nazaran yüzde 527, Ukraynalıların ise yüzde 155 arttı.

RUSLARI ALMAN VE İRANLI YATIRIMCILAR TAKİP ETTİ

ATSO Meclis Başkanı Ahmet Öztürk, 5 bin 695 kayıtlı yabancı yatırımcı içinde 1061 şirket ve yüzde 19 hisseyle Rusların birinci sırayı aldığını belirtti.

Öztürk, “Rusları, Alman ve İranlı yatırımcılar izliyor” dedi.

“Sadece 2022 yılında 1244 yabancı ortaklı firma kuruluşu oldu” diyen Öztürk, “Ruslar, 2021 yılına nazaran yüzde 527’lik artışla 2022’de 420 yeni yatırımcı sayısıyla da dikkat çekiyor. Rus yatırımcıların sektörel dağılımına bakıldığında, 77’şer tanesi tarım ve bilişim, 73’ü gayrimenkul, 62’si otel-konaklama tesisleri, 54’ü restoran ve cümbüş hizmetleri olarak öne çıkıyor” diye konuştu.

Antalya’da 130 ülkeden 20 bin 872 çalışan bulunuyor.

243 ŞİRKETLE UKRAYNALILAR 5’İNCİ SIRADA

Savaş nedeniyle Ukraynalı yatırımcı sayısında da yüzde 155’lik oranla önemli artış yaşandığını açıklayan Öztürk, 74’ü 2022’de olmak üzere toplam 243 şirketle Ukraynalıların 5’inci sırada olduğunu lisana getirdi.

Ukraynalı şirketlerin sektörel dağılımını da aktaran Öztürk, 21’i tarım, 18’i inşaat, 17’şeri kozmetik ve ferdî bakım ile reklamcılık ve fuar hizmetleri, SPA merkezi ve başka spor cümbüş gayeli spor hizmetlerinden oluştuğunu söyledi.

130 ÜLKEDEN 20 BİN 872 SİGORTALI ÇALIŞAN VAR

Sigortalı yabancı personel sayısında da Rus ve Ukraynalılar birinci 5 içerisine girdi.

Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü datalarına nazaran, kentte 130 ülkeden 20 bin 872 çalışan bulunuyor.

İlk sırada 4 bin 190 şahısla Kırgızlar, ikinci sırada 3 bin 316 bireyle Ruslar, üçüncü sırada 2 bin 884 şahısla Kazaklar, dördüncü sırada 1913 şahısla Ukraynalılar yer alıyor.

TABELASINDA RUSÇA TANITIM YAZISI OLANLAR ARTTI

Diğer yandan, Rus ve Ukraynalıların ağır yaşadığı Hurma ve Liman mahalleleri başta olmak üzere birçok iş yerinin tabelasında Rusça tanıtım yazıları önemli oranda artış gösterdi.

Hemen her daldaki iş yerinin tabelalarında Türkçe ibarelerin yanı sıra Rusça ibareler yer alıyor.

Hurma ve Liman’da özel doktor muayenehanesi, çiğköfteci, emlakçı, hoşluk salonu, telefon-bilgisayar tamircisi, rent a-car, restoran, kafe, terzi, konfeksiyon üzere Rusça tabelalı birçok iş yeri bulunuyor.

‘OLUMSUZ YANLARINI DÜZGÜN TAHLİL ETMELİYİZ’

Fiyat artışları nedeniyle müteahhitler ve gayrimenkul kesimi temsilcilerine yönelik olumsuz bakış açıları olduğuna değinen Öztürk, girdi maliyetlerine bağlı konut fiyatlarındaki daima artışlara dikkat çekti.

“Bu sayıların olumsuz istikametlerini de âlâ tahlil etmek gerekir” diyen Öztürk, şöyle devam etti:

“Bu durumdan bir fırsat yaratmamak, kısa vadeli yüksek gelir elde etmek ismine kendi vatandaşlarımızı zora sokmamak, hayat kalitelerini azaltmamak için devletimize önemli vazifeler düşmektedir. Yabancıların mülk edinmeleri konusunda devletimiz gerekli önlemleri alarak, kendi vatandaşlarımızın mağduriyetini giderecektir.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir