Anket: Z kuşağının yüzde 77’si Metaverse’te çalışmak istiyor

Dünya üzerindeki teknolojik gelişmeler gündelik yaşantıyı süratle tekrar şekillendiriyor. Pandeminin tesiriyle geniş kısımların hayatına giren uzaktan yahut hibrit çalışma modelleri yeni olağan pozisyonuna geliyor.

Metaverse’le birlikte ortaya çıkan sanal iş yeri kavramı da yaratıcılık, iş birliği ve üretkenlik bahislerinde sunduğu imkanlar ile iş dünyasında heyecan uyandırıyor.

Z JENERASYONU, METAVERSE’TE İŞBAŞI YAPACAK

ExpressVPN’in ABD’de bin 500 patron ve bin 500 çalışan ile yaptığı ankete nazaran, Z nesli olarak tabir edilen gençlerin yüzde 77’si 5-6 yıl üzere kısa bir müddet içerisinde Metaverse platformlarındaki sanal ofislerde çalışma beklentisini taşıyor.

Çalışanların yüzde 70’i Metaverse’te çalışmanın iş gerilimini azaltacağını, motivasyon ve verimliliklerinin artacağını düşünüyor.

Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Lideri Dr. Erdem Erkul, “Çalışanların yüzde 80’inden fazlası hibrit yahut uzaktan çalışma modelini tercih ediyor. Bu modelde hem şirketler tasarruf ediyor hem de çalışanların ruhsal-bedensel sıhhatleri, iş memnuniyetleri ve yaratıcılıkları artıyor. Bilhassa yeni nesil, sanal iş dünyasının çalışma hayatını daha kolaylaştıracağını düşünüyor. Z jenerasyonu çalışanlar teknoloji kullanımında bilgi birikimleri nedeniyle hibrit çalışmaya daha da istekli. Bu model sürdürülebilirlik tarafından avantajları nedeniyle de iş yaşantısını gün geçtikçe daha çok belirleyecek” değerlendirmesini yaptı.

ÇALIŞANLARIN EN BÜYÜK ÇEKİNCESİ ‘GÖZETİMİN ARTMASI’

Çalışanların sanal iş ortamlarına yönelik en büyük derdi ise patron nezaretinin artacağı kanısı.

ExpressVPN’in anketine katılanların yüzde 61’i Metaverse’te anlık pozisyonlarının ve ekran imajlarının işverence kaydedileceğinden çekiniyor.

Çalışan beklentilerinin artık değiştiğine işaret eden Erkul, “Klasik iş sisteminde hiyerarşik bir yapıda herkesin vazife dağılımı, yeri aşikardı. Günümüzde ise beşerler daha az hiyerarşik, kişi özerkliğinin sağlanabildiği iş ortamlarında çalışmak istiyor. Gartner araştırması, uzaktan çalışanların yüzde 75’inin esnek çalışma beklentilerinin arttığını ortaya koyuyor. Çalışanlar artık sadece para odaklı değil. Ferdi tatmin, özel hayat ve aile üzere kavramlar daha öncelikli. Patronların çalışanın psikolojisini ve motivasyonunu yüksek tutması gerekiyor. Gelecekte ömür ne kadar değişirse değişsin merkezinde tekrar insan olacak. Örgütler daha insan-merkezli yapılar olmak zorunda zira çalışanlar ‘gözetlenen’ değil ‘birey olarak’ algılandıklarını hissettiklerinde verimlilikleri de artıyor” diye konuştu.

“YAPAY ZEKA, ÜRETİMDE YENİ İŞ KOLLARI YARATACAK”

Gelecekte iş hayatının ayrılmaz bir modülü olacak teknolojilerin başında ise yapay zeka geliyor.

Grand View Research bilgilerine nazaran, yapay zeka kesiminin 2017’de 15 milyar dolar olan küresel pazar büyüklüğü, 2021 yılında 6 kat artarak 94 milyar doları buldu. 2028’e kadar ise 10 kat büyümeyle toplamda 1 trilyon doları bulması öngörülüyor.

“SİBER GÜVENLİK MESLEKLERİ YÜZDE 30 ARTACAK”

Yapay zekanın üretimde insan emeğinin yerini alacağına dair soru işaretlerine dikkat çeken Erkul ise “Geçmişte pek çok kere yeni teknolojilerin yok ettiklerinden daha fazla iş yarattığını gördük. Artık de akıllı robotlar, aygıtlar ve yazılımlar ‘iş arkadaşımız’ olmaya başladı tabiri caizse. Yapay zeka işlerimizi elimizden almayacak ancak yeni mesleklerin doğmasına aracılık edecek. Varsayımlara nazaran 2029 yılına kadar siber güvenlik meslekleri yüzde 30 artacak. Örneğin bilgi savunması, bilgi garantisi, savunma mühendisliği, risk idaresi ve ağ muhafazası üzere alanlarda uzmanlara muhtaçlık artacak. Bu hususlardaki yeni iş kolları geleceğin mesleklerinden olacak” yorumunu yaptı.

TEKNİK DİJİTAL HİZMET ÇALIŞANLARA SAĞLAMALI”

Hızlanan dijital dönüşümde yalnızca yeni teknolojilere değil çalışanların bu sürece ahengine da odaklanmak gerektiğinin altını çizen Dr. Erkul, “Eğitim dünyası ve patronlar genç nesil insan kaynağının muhtaçlıkları ve beklentilerine karşılık üretmeye hazırlıklı olmalı. Şirketler, sanal iş ortamları kurarken gerekli aygıtları ve teknik dijital hizmeti de çalışanlarına sağlamalı. Çalışanlar internet irtibatını yahut elektronik aygıtlarını düşünüp iş konusunda telaşlı olmamalı. Yeni ekipman ve uygulamaların kullanımı konusunda çalışanların eğitimi de çok kıymetli. Eğitim sisteminin de geleceğin problemlerine karşılıklar üretecek bir yapıya dönüşmesi gerekir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir