Alım gücü azaldı, ülkede binlerce hemşire grev kararı aldı

Ülke çapında 300 binden fazla üyesi bulunan ve hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikasına bağlı hemşireler, 55 vakıf hastanesinde 2 gün sürecek iş bırakma aksiyonu başlattı.

HÜKÜMET GÖRÜŞMELERİ REDDETTİ

RCN’den yapılan açıklamada, hükümet yetkililerinin resmi müzakerelere katılmayı reddettiği, münasebetiyle “grevlerin tercih edildiği” belirtildi.

RCN Sendikası Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Lideri Pat Cullen da hususa ait, “Hemşireler grev yaptığı için beşerler ölmüyor. Beşerler öldüğü için hemşireler grev yapıyor. NHS’de (İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi) durum bu kadar vahim. İngiltere Başbakanının, sistemin geleceği için bir uğraşa öncülük etmesinin tam vakti.” açıklamasında bulundu.

HASTANELERİN DÖRTTE BİRİ ETKİLENECEK

İngiltere’deki hastanelerin yaklaşık dörtte birini etkilemesi varsayım edilen grevde, acil bakım ve kanser tedavisi hariç binlerce randevunun ertelenmesi öngörülüyor.

RCN sendikası, 16 Ocak’ta, ay sonuna kadar müzakerelerde ilerleme sağlanamazsa 6-7 Şubat’ta tekrar grev yapılacağını bildirmişti.

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da on binlerce hemşire, 15 ve 20 Aralık 2022’de greve gitmişti.

RCN sendikası, yüzde 19’luk maaş artırımı talebinde bulunurken, hükümet kelam konusu talebin karşılanamaz olduğunu savunuyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir