Ağrı’da otobüs kazasında ölenlerin kimlikleri belli oldu

Kaza, dün saat 13.45 sıralarında Tutak ilçe girişindeki rampalarda meydana geldi. Kenan Solmaz idaresindeki şeker pancarı yüklü kamyon devrildi.

Bunun üzerine bölgede tedbir alan gruplar, trafiği tek şeritten verdi. Kazayla ilgili çalışmalar sürerken, Van’dan Ankara’ya giden Abdulkerim Kınay idaresindeki 34 EG 1164 plakalı ‘Van Yolu’ firmasına ilişkin yolcu otobüsü denetimden çıktı. Otobüs, Emrah Solmaz ve Eşref Tutak’a, akabinde da önüne çıkan TIR’a çarptı. Karşı şeride geçen otobüs, yan yatan kamyonun kaldırılmasında çalışan kepçeye, akabinde da kamyona çarptı. Kazayla birlikte otobüs, TIR ve kamyon alev aldı. Alevlerin sardığı otobüsteki kimi yolcular camlardan atlayarak kurtuldu.

Ortalığın savaş alanına döndüğü kazada, araçtakilerin yardımına etraftakiler koştu. İhbar üzerine kaza yerine çok sayıda ambulans, itfaiye, AFAD ve jandarma grubu sevk edildi. İtfaiye takımlarının müdahalesiyle alevler denetim altına alınarak söndürüldü.

7 MEYYİT, 18 YARALI

Yolcu otobüsünün freninin boşalması sonucu meydana geldiği bedellendirilen kazada, 7 kişi hayatını yitirirken, 18 kişi de yaralandı. Yaralılar, hazır bekleyen ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Durumu ağır olan yaralılardan biri ise Erzurum’a sevk edildi. Bu kişinin ağır bakım servisindeki tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Ölen bireylerin cansız vücutları ise Ağrı Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.

ÖLENLER İÇİN DNA TESTİ YAPILACAK

Kazada ölen şahısların, otobüs sürücüsü Abdulkerim Kınay ile Ebrar Tatlı (16), Eşref Tutak, Emrah Solmaz, Nevzat Taş (44), Serhat Bayraktutan (23) ve Sinan Gürbüz olduğu belirlendi.

Kazada yanarak tanınmaz hale gelen şahıslar için cesetlerden ve ailelerinden örnekler alındı. Örnekler, DNA testi için Trabzon İsimli Tıp Kurumu’na gönderildi.

KARDEŞİNE YARDIMA GİDERKEN OTOBÜSÜN ALTINDA KALMIŞ

​Kazanın görgü şahitlerinden Ayhan Solmaz, yan yatan kamyonun sürücüsü olan kardeşi Kenan Solmaz’a yardıma giderken öteki kardeşi Emrah Solmaz ve Eşref Tutak’ın süratle gelen otobüsün altında kaldığını söyledi. Ayhan Solmaz, “Kardeşim Kenan, Patnos’tan yüklediği şeker pancarını Ağrı’ya götürürken Tutak’ta kaza yapmış ve araç yan yatmış. Bu sırada kendisi de hafif yaralanmış. Biz onu hastaneye gönderdik. Gelen kepçe kamyonu kurtarmaya çalışıyordu. O sırada yukardan süratle gelen otobüs öteki kardeşim olan Emrah Solmaz ve Eşref Tutak’a çarparak öldürdü. Sonra bir TIR’a çarpıp bizim kamyonun bulunduğu şeride geçti. Otobüs bize yardım eden kepçeye, akabinde bizim kamyona çarparak durdu ve araçlar alev almaya başladı. Ortalık savaş alanına döndü. Gereğince tedbir yoktu ve Mardin olaylarının bir gibisi yaşandı” diye konuştu.

Bu ortada, kazadan sonra ortaya çıkan manzaralarda alev alan otobüsün içinden birtakım yolcuların atlayarak canlarını kurtarmaya çalıştıkları görüldü. 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir