Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel’in Amedspor’a yönelik sözleri tepki çekti

Afyonkarahisar Vilayet Jandarma Kumandanı Yılmaz Kırgel, Afyonspor ile Amedspor müsabakası öncesi toplumsal medyada çıkan konuşması yansılara neden oldu.

Kırgel, kelam konusu açıklamasında, “Gönlümüz sizlerle. Sizin işiniz futbol oynamak. Siz de onu nitekim hoş yapıyorsunuz. Geri kalanı bize bırakın. Sahiden Afyon’un sizin kazanmanıza gereksinimi var. Hele hele Mersin’de yaşadığımız o terör aksiyonundan sonra gönlümden geçeni söylüyorum: Şöyle bir 5-0 eze eze yenerseniz, buradan onları göndeririz” tabirlerini kullanmıştı.

” />

Kırgel konuşmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Afyonkarahisar’da yapılacak Afyonspor-Amedspor maçı öncesi aldıkları önlem ve tedbirlerin denetlenmesi için stadyumda bulunduğu sırada oyuncular ile ortasında geçen sohbetin müsaadesi ve bilgisi olmaksızın kaydedildiğini belirtti.

“MAKSADIMI AŞTIM”

Kırgel, şunları kaydetti:

  • Maksadım atletlerimize devletimizin tüm güvenlik ögelerinin maçın ruhuna yakışır biçimde gerçekleşmesi ve sonuçlanması için vazifesi başında olduğunu anlatmaktan, sporun ruhuna yakışmayacak rastgele bir aksiliğe sebebiyet vermemeleri gerektiğini söz etmekten ve maçla ilgili motivasyonlarını artırma uğraşından ibarettir. Bir futbol müsabakası üzerine kendi ortamızda yaptığımız sohbetin bu noktaya çekilmesinden ve amacımı aştığını anladığım sözlerimin yanlış anlamalara sebebiyet vermesinden ötürü duyduğum üzüntüyü tabir eder, karşılaşmanın sporun ruhuna uygun centilmenlik içerisinde geçmesini dilerim.

CHP’Lİ ÖZEL: İŞTE İKTİDARIN ÜLKEYİ GETİRDİĞİ SON NOKTA

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İşte iktidarın ülkeyi getirdiği son nokta. Bir kenti ve grubunu bir terör örgütüyle özdeşleştiren bu anlayış terörle uğraşın baş düşmanıdır. Bu kirli lisandan bu nefret telaffuzundan bu ülkeyi daima birlikte kurtaracağız” yansısını gösterdi.

DİYARBAKIR BAROSU’NDAN KABAHAT DUYURUSU

Diyarbakır Barosu ise kelam konusu açıklamalar nedeniyle Kırgel hakkında hata duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada şöyle dendi:

  • Amedspor Kulübüne yönelik kelamlı akına ait halkın toplumsal sınıf, ırk, din, mezhep yahut bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kısmını, öteki bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına dair telaffuzlarda bulunan şahıs hakkında TCK’nın 216. Hususu kapsamında cürüm duyurusunda bulunulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir