Adana’da FETÖ’nün “sohbet imamı”na 25 yıla kadar hapis istemi

Savcılıkça, hakkında isimli denetim önlemi uygulanan İ.T. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İ.T. için “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık” kabahatlerinden 25 yıla kadar mahpus cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, sanığın bilgi inceleme raporuna nazaran FETÖ içerisinde çalıştığı kurumdaki bilgileri sorumlu imamıyla paylaşan, istenildiğinde bu bilgileri sorumlu imamına getiren, örgüt elemanı olacağı anlaşılmayacak kadar ömür usulüne dikkat eden, FETÖ’ye bağlılığı tam olan örgüt üyelerinin tanımlandığı “5A” kodu ile derecelendirildiği belirtildi.

Sanığın FETÖ’nün adliye yapılanmasında sohbet imamı olarak vazife yaptığı, örgüt üyesi adliye çalışanlarına FETÖ’nün ideolojisi doğrultusunda eğitimler verdiği anlatılan iddianamede, örgüt üyeliğinden hakkında süreç yapılan şahıslarla irtibatının belirlendiği, örgütün şimdiki ve siyasi talimatlarını kendisine bağlı şahıslara aktardığı kaydedildi.

İddianamede, sanığın örgütün “mahrem imamları” ile ankesörlü sınırlar ve büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle irtibat kurduğunun belirlendiği ve 2013 yılında yapılan İcra Müdürlüğü imtihan sorularını örgütün mahrem imamlarından aldığı bu istikametiyle “nitelikli dolandırıcılık” cürmünü FETÖ faaliyetleri çerçevesinde işlediği belirtilerek, İ.T’nin “kamu kurum ve kuruluşlarının ziyanına dolandırıcılık” ile “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatlerinden 25 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması istendi.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen İ.T’nin yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir