ABD’de kürtaj haplarının eczanelerde satışı ilk kez onaylandı

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) birinci sefer bir kürtaj hapının eczanelerde satılmasını onayladı. ABD’de Yüksek Mahkeme’nin kürtaj hakkını garanti altına alan kararı geçen sene iptal etmesiyle birlikte kürtaj haplarına olan talep artmaya başlamıştı.

FDA tarafından Salı günü yapılan açıklamaya nazaran mifepristone isimli ilaç ABD çapında kürtajın özgür olduğu eyaletlerde satılabilecek.

İlacı üreten iki Amerikalı şirket, Danco Laboratories ve GenBioPro, başka ayrı yapılan açıklamalarda, ajansın bu kararını doğruladı.

Hap, gebeliği erken devirde sonlandırmak için kullanılan iki ilaçtan birincisi ve reçeteyle satılmaya devam edecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) cinsel sıhhat hakları alanında çalışan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Guttmacher Enstitüsü’ne nazaran, ülkede kürtaj uygulamalarının yarısından fazlasında ameliyat yerine haplar kullanılıyor.

Karar, Amerikan Bayan Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji isimli meslek örgütü tarafından ileriye yanlışsız “önemli bir adım” olarak nitelendirildi.

Mifepriston, hamileliğin 10 ila 12. haftalarındaki iki kademeli kürtaj uygulamasında misoprostol ismi verilen ikinci bir ilaçla kombinasyon halinde alınıyor.

Kürtaj uygulamasında yaygın olarak kullanılan misoprostol, eczanelerden reçete ile kolaylıkla temin edilebilen bir ilaç.

ABD’de eczaneler mifepristonu satmak için sertifika müracaatında bulunabilecek lakin kürtajla ilgili yasal tartışmalar eczanelerin hapı satıp satamayacağı sorusunu tekrar gündeme getirebilir.

ABD’de kürtajın yasak olduğu eyaletlerin sayısı bir düzineden fazla. Bu eyaletlerde yaşayan bayanların ilaçla kürtaj yaptırmak için muhtemelen öteki eyaletlere seyahat etmesi gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir