AB Komisyonu’nun iki üyesi enerji krizine karşı “ortak borçlanma” önerdi

AB Kurulu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Fransız Thierry Breton ve İktisattan Sorumlu Üyesi İtalyan Paolo Gentiloni, Avrupa’daki çeşitli gazetelerde güç krizine ait görüşlerini içeren ortak makale kaleme aldı.

Makalede, Avrupa’nın güç ve ham hususlara olan bağımlığının, finansal kriz, göç, salgın, Ukrayna’daki savaş ve global tedarik zincirlerindeki sıkıntılar üzere nedenlerle arttığına işaret edildi.

Avrupa’nın bu problemleri dayanışma göstererek aşabileceği söz edilen makalede, AB ülkelerinin Kovid-19 salgınını, ortak borçlanmayla kurdukları 800 milyar avroluk kurtarma programı, 100 milyar avroluk istihdam müdafaa programı ve ortak aşı alımları ile atlattığı anımsatıldı.

“BİR YOL AYRIMINA GETİRDİ”

Makalede, “Rekor enflasyon, astronomik gaz ve elektrik fiyatlarına neden olan güç krizi ile artan toplumsal öfke bizi öbür bir yol ayrımına getirdi” tabiri kullanıldı.

AB ülkelerinin dayanışma göstermesi ve birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkat çekilen makalede, “Avrupa genelinde haneleri ve işletmeleri ağır bir formda etkileyen güç maliyetlerini hemen ele almamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

Makalede, AB iç pazarında işletmeler ortasında eşit kurallar sağlamaya itina gösterilmesi ve koordineli çalışılması gerektiği kaydedildi.

SÜBVANSİYON YARIŞINA GİRMEME VURGUSU

Almanya’nın güç krizinde iktisadını desteklemek için ulusal gelirinin yüzde 5’i pahasındaki 200 milyar Euro’luk yardım planının, kimi sorulara neden olduğuna işaret edilen makalede, tıpkı mali imkana sahip olmayan AB ülkelerinin hane ve işletmelerini bu ölçüde destekleyemeyeceği belirtildi.

Makalede, iç pazarın parçalanmasının ve ülkelerin bir sübvansiyon yarışına girmesinin önlenmesi gerektiği vurgulandı.

Ülke bütçelerindeki farklılıklarının üstesinden gelmek için Avrupa düzeyinde “ortak borç araçları” düşünülmesi gerektiğine dikkat çekilen makalede, “Sadece ortak bir Avrupa bütçe cevabıyla bu krize aktif bir biçimde karşılık verebiliriz” tabiri kullanıldı.

Almanya Maliye Bakanı Christian Linder ise yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin güç krizine karşı ortak borçlanması görüşüne karşı çıktı.

“Ortak borç, uzun vadede rekabetçiliği güçlendirmemize yahut devletlerin sürdürülebilir finansmanına yardımcı olmuyor” değerlendirmesinde bulunan Linder, Almanya’nın tüketicileri ve şirketleri yüksek güç maliyetlerinden korumak için 200 milyar avro kıymetinde fon kurma çalışmasını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir