5 yılda 213 milyon e-tebligat

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ulusal Elektronik Tebligat hizmeti ile PTT AŞ’nin, elektronik olarak tebligatların anında alıcılarına ulaştırılabilmesini imkan tanıyarak; vakit, işgücü ve maliyet üzere birçok alanda tasarruf sağladığını da açıkladı. Ulusal Elektronik Tebligat (UETS) ile 5 yıllık süreçte 126 bin 990 ağacın korunmasına katkı sağladıklarını belirten Bakan Uraloğlu, hizmetin yaygınlaştırılması ile hem vakitten tasarruf sağlarken hem de etrafın korunması ismine değerli adım attıklarını kaydetti.

UETS İLE BÜYÜK TASARRUF

Bakan Uraloğlu, UETS ile gönderilen 213 milyon elektronik tebligat sayesinde fizikî olarak iletilen tebligat fiyatından 7 milyar 136 milyon 589 bin TL kamu tasarrufu yapıldığını vurguladı.

Gerek iş gücü, gerek kullanılan kâğıt, toner, elektrik, araç, yakıt üzere maliyete tesir eden ögeler göz önüne alındığında kelam konusu tasarruf ölçüsü bu sayının çok daha üzerine çıktığını söz eden Bakan Uraloğlu, bu sistem sayesinde ülkemiz değerli ölçüde tasarruf sağlandığını söyledi.

UETS taşınabilir uygulamasının da hizmete girdiğine işaret ederek, uygulama ile elektronik tebligatların çarçabuk görüntülenebildiğini açıklayan Uraloğlu, “Uygulama ile vatandaşlarımız mabil telefonları üzerinden anında yeni tebligat ile ilgili bildirim alabiliyor. Taşınabilir uygulama üzerinden alınan tebligatlar ayrıyeten dijital olarak da arşivlenebiliyor. Vatandaşlarımız UETS ile ilgili www.etebligat.gov.tr sayfasından UETS hesabınızı açabiliyor, kullanım kılavuzlarına ulaşabiliyor ve mevcut hesabına gelen elektronik tebligatlarını da görüntüleyebiliyor” dedi.

“UETS İLE DÜNYANIN HER YERİNDEN FİYATSIZ ULAŞILIYOR”

Bu ortada 2024 yılı başında devreye alınan yeni sistem ile kullanıcıların e-Devlet hesapları üzerinden “iki basamaklı giriş yöntemi” ile kimlik doğrulamalarını yaparak online olarak dünyanın her yerinden UETS hesaplarını ulaşabildiğini açıklayan Bakan Uraloğlu, sistemin en üst seviyede güvenlikli olarak verildiğini de vurguladı. Bakan Uraloğlu, “UETS başvuruları e-Devlet hesabının yanı sıra elektronik imza ve taşınabilir imza ile de online olarak açabiliyor. Bu usullere ek olarak vatandaşlarımız en yakın PTT Müdürlüklerine şahsen başvurarak UETS adreslerini alabilmektedirler. Alınan e-Tebligat adresi kullanıcıların elektronik tebligatlarla ilgili doğrulanmış cep telefonu yahut e-postasına, SMS ve e-mail yolu ile fiyatsız bir formda gönderiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir